Rusko je schopno do několika minut zasáhnout významné cíle v USA. Anebo je to snad jinak?

 Vojenství 
06. června 2019 15:53 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Studená válka skončila, ale mezi Ruskem a USA napětí pokračuje Depositphotos
Rusko v poslední době investuje poměrně značný kapitál do vývoje nových zbraní, které mají prý sloužit výhradně pro obranu země. V současné době tato velmoc disponuje například hypersonickými raketami Zirkon a Kinžal, mezikontinentálními střelami Sarmat, podmořskými drony Poseidon a v neposlední řadě také laserovým systémem Peresvet.

Svět vyděsila před několika týdny zpráva ruského kontroverzního moderátora Dmitrije Kiseljova, který veřejně představil seznam potenciálních cílů, které by bylo Rusko schopné zlikvidovat svými hypersonickými raketami. Tedy v případě, že by bylo ohroženo ze strany USA.

Kiseljov uvedl šokující detailnější informace v ruské televizi, a ještě k tomu cíle ruských hypersonických raket v USA ukázal na mapě. Ke zveřejnění došlo po varování ruského prezidenta Vladimira Putina, který prohlásil, že pokud USA rozmístí své jaderné zbraně, že zavelí k útoku.

Kiseljov, jakožto výrazný a známý ruský moderátor, je hlavním představitelem ruské propagandy obecně, a proslýchá se, že je i určitým způsobem propojen s Kremlem. Výrok o seznamu cílů však není jediný kontroverzní, který vypustil na veřejnost. Před časem například též prohlásil, že Rusko, respektive Moskva, má moc z USA udělat jen radioaktivní popel.

Muž, který umí v každém případě šokovat, také tvrdí, že je ruská armáda schopna využít nadzvukové rakety Zirkon, které mohou být klidně vypáleny z ruských ponorek plujících poblíž amerického pobřeží. Jak dodal, jeho slova se nemají brát jako vyhrožování. Naplnila by se prý pouze v případě, kdyby došlo k rozmístění amerických jaderných raket. Pak by prý odpověď byla okamžitá.

Rakety by doletěly na americký kontinent za 12 minut

I ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že americké rakety jsou schopny doletět z Evropy až do Moskvy za zhruba 12 minut. Rusko by tak podle Putina bylo schopno rozmístit zbraně tak, aby bezpečně zasáhlo jak centra pro odpalování, tak i centra pro rozhodování.

Kiseljov dotáhl tyto zprávy do detailů. Během jedné ze svých nedělních show v pořadu „Vesti Nedeli“ představil přesnou mapu USA, a na ní vyznačil významné cíle, které by mělo být Rusko schopno zasáhnout raketami za pouhých pět minut. Asi nepřekvapí nikoho, že mezi těmi místy nechyběl Pentagon, výcvikové centrum armády - Fort Ritchie, komunikační základna, letecká základna v Kalifornii nebo Camp David – letní sídlo amerických prezidentů.

Kreml výroky zcela nepopřel

Oficiální tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov výroky Kiseljova nepopřel, pouze vydal prohlášení, že Kreml v žádném případě nezasahuje do vysílání televize. Zopakoval v něm též, že ruský prezident žádnou konkrétní lokalitu či cíl ale neoznačil.

Jak se dalo čekat, Spojené státy se proti ruským obavám z rozmisťování amerických jaderných raket v blízkosti ruských hranic silně ohradilo. Odborníci a kritici se ovšem přou, do jaké míry se jedná o vzájemné zastrašování či vyhrožování, a do jaké míry se jedná o reálnou hrozbu.

Rusko již od 80. let pracuje v rámci programu Projekt 4202 “Albatros” na vlastním hypersonickém kluzáku. Ostré testy probíhají postupně již od 90. let minulého století. Sovětský svaz plánoval v rámci Projektu 4202 získat zbraň schopnou porazit v 80. letech nově vznikající americký protiraketový systém budovaný v rámci “slavné” strategické obranné iniciativy SDI (Strategic Defense Initiative).

Obrana je téměř nemožná

Problémem je, že obrana proti hypersonickým střelám (Zirkon) a hypersonickým kluzákům (Albatros) je velmi obtížná. Důvodem je velmi jednoduchá premisa, že je jen velmi málo času na objevení, rozpoznání, přesné určení a zaměření hypersonické zbraně.

Podle armádních a leteckých expertů je jediným řešením, jak obranu uskutečnit, rozmístit celou konstelaci vhodných průzkumných satelitů na oběžné dráze Země tak, aby nejen odhalily a určily hypersonickou zbraň, ale pomohly navést případnou antiraketu na cíl.

Na přesných zbraních schopných dosáhnout hypersonických rychlostí - tedy rychlostí větších než Mach 5 (cca 6000 km/h na úrovni moře), intenzivně pracuje Čína, Rusko, Spojené státy i Indie.

Zřejmě první lodí vybavenou střelami Zirkon se stal vloni (2018) modernizovaný ruský křižník Admirál Nachimov. Čtěte také: Zákeřné zvuky pro lidské ucho: Nevidíte je, neslyšíte je, přesto mohou zabíjet.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda