Na světě je radar, který prohlédne zeď. Pomůže tak se zdravím starších lidí

 Technologie 
31. ledna 2020 06:40 / Mirka Malá
  4
📷
2 fotografie v galerii
Nový radar je malý jako zrnko rýže  Indian Institute of Science
Vědci vyvinuli radar, který vidí skrz zeď a je postavený na čipu menším než zrnko rýže. Má jediný vysílač, tři přijímače a pokročilý syntetizátor frekvence schopný generovat komplexní radarové signály, a to všechno na malém čipu.

Malá velikost nového radaru může umožnit hromadnou výrobu při nízkých nákladech. Takové radary mají široké uplatnění v obranném sektoru i v oblastech jako zdravotnictví, doprava a zemědělství. Pouze hrstka zemí světa má dnes možnost dát celou elektroniku radaru na čip.

Radary pracují na principu odrazu signálu od objektu a měření zpoždění návratu signálu. Tyto signály jsou analyzovány za účelem identifikace objektu. Rozšířením technologie je právě radar, který vidí přes zeď. Pracuje na principu rádiových vln, které mohou proniknout stěnami, kam už světlo nemůže.

Tým vědců v podstatě vměstnal všechny elektronické komponenty do jediného ​​malého čipu. Použili nové techniky navrhování obvodů k překonání výzev specifických pro radary, jako je návrh širokoúhlého vysílače a přijímače šířky pásma.

Přestože byl čip původně vyvinut pro aplikace související s bezpečností na letištích, vědci nyní zkoumají, jak nový radar využít i v jiných oblastech, jako je například zdravotnictví.

Radar pomůže se zdravím starších lidí

Radar lze například použít ke sledování zdraví starších lidí. Podle vědců by mimo jiné bylo možné, aby centrálně umístěný radarový systém zjistil, že osoba v domě například upadla a není schopná chůze. Radar by v takovém případě spustil alarm a přivolal zdravotníky. Rovněž by mohl sledovat například rychlost dýchání.

Vědci, kteří mimiaturní radar vyvinuli, nyní zkoumají i další možnosti komercializace této převratné technologie. Lze ale předpokládat, a to i s ohledem na financování výzkumu a vývoje radaru, že technologie najde svoje první využití v obranném průmyslu. Dále čtěte: Takhle vypadají nové inteligentní kontaktní čočky, které toho hodně umí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?