Nová a kontroverzní americká jaderná zbraň je na moři. Je určena k boji při nepřátelském nukleárním útoku

 Vojenství 
31. ledna 2020 13:36 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Americké ponorky ponesou nové jaderné hlavice US Navy
Americká raketová ponorka USS Tennessee je první, která nese nové a kontroverzní hlavice W76-2. Jde o malou taktickou jadernou hlavici určenou k boji při nepřátelském nukleárním útoku.

Někde v hlubinách Atlantského oceánu provádí USS Tennessee misi, kterou dělá běžně. Odrazuje protivníky od zahájení překvapivého útoku na USA. Ale tentokrát nese novou zbraň, která má dokázat, že Washington může odvetu proti taktickému jadernému útoku zahájit malou superzbraní přímo z hlubin moře.

Normálně nesou ponorky jako je USS Tennessee dvacet raket Tr-Trident II D-5, z nichž každá má hlavice W76 nebo W88. Každá hlavice W76 stačí na kompletní zničení města nebo průmyslového cíle. Pro srovnání, atomová bomba, která dopadla na Hirošimu, měla zhruba třetinovou ničivou sílu. Ovšem tato nová hlavice je menší a může tedy zasáhnout lokálně.

USA mají flotilu 12 jaderných balistických ponorek, jako je Tennessee, které se střídají na moři. Jejich úkolem je skrýt se pod vodou a čekat na signál, že na USA zaútočil nepřítel. Tyto ponorky jsou navrženy tak, aby se pokusily zabránit útoku, a poté ničivě zaútočily na nepřítele. Myšlenka je taková, že žádná země by nezahajovala překvapivý jaderný útok na USA, pokud by se nemohla ujistit, že by neutrpěla odvetný úder. Tennessee a její sesterské lodě zaručují drtivou a přesně cílenou odvetu, čímž odrazují nepřítele od útoku.

Může nová hlavice zažehnat případný válečný konflikt?

W76-2 je typická termonukleární hlavice, která sice nemá tak drtivý výkon, jako jiné hlavice, ale je zase schopna zasáhnout lokálně, tedy cíleně. Třeba na vojenské cíle, průmyslové cíle či nějaká omezená území. Má jako hrozba zabránit případným protivníkům vystřelit na USA jadernou zbraň s vědomím, že je čeká odveta, které se nelze vyhnout.

Podle dostupných informací odplula Tennessee na moře někdy v říjnu, což znamená, že se v Atlantiku s minimálně jednou novou jadernou hlavicí pohybuje stále. A je pravděpodobné, že další ponorky, které v budoucnu vyplnují na moře, je na své palubě budou mít také.

Odborníci se ale domnívají, že taková zbraň není nutná a že jde o zájmy Trumpovy administrativy. Právě ona totiž posunula vývoj a výrobu i použití nové hlavice dopředu. Podle zpravodajských služeb jsou tu ale obavy USA i NATO z ruských plánů, kterým je potřeba čelit. Třeba už jenom tím, že díky existenci takových zbraní k zahájení války vůbec nikdy nedojde. Dále čtěte: Vojáci už brzy pomocí laseru uvidí za roh.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím