Jednotný nabíjecí konektor se blíží

 PC a Mobily 
07. února 2020 08:28 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pravděpodobný vítěz souboje nabíjecích konektorů, oboustranný USB-C Pixabay
Asi všichni známe situaci, kdy se našemu telefonu nedostává energie a v dosahu zrovna není naše nabíječka. Situace by se mohla zlepšit díky doporučení Evropské komise. Nebo půjde naopak o brzdu vývoje? Máme potřebné informace.

Časy, kdy měl každý telefon svou specifickou nabíječku, jsou dávno pryč. Tehdy to ale tolik nevadilo, protože telefon vydržel na jedno nabití docela dlouho. Pak se postupně prostřídaly různé varianty USB konektoru, aby se situace ustálila do podoby hojně rozšířeného microUSB, nastupujícího USB-C a konektoru Lightning od Applu.

Kdo bude muset z kola ven

Je jasné, že klasický microUSB už dosloužil. O jeho konci proto není pochyb. Nyní se objevuje hlavně u levnějších modelů telefonů. Přenosové rychlosti i univerzálnost jsou problémem. Nikdo proto nepochybuje, že tyto konektory pro budoucnost nemají význam. Podobné ale čeká zřejmě i konektor od Applu, protože není pravděpodobné, že by firma nabídla ostatním výrobcům svůj patent k dispozici. Evropská komise sleduje snížení tvorby odpadu. Neustálá potřeba měnit typ nabíječky samozřejmě k vyššímu množství odpadu pomáhá. USB-C se zdá dostatečně univerzální i výkonný, aby pro nejbližší budoucnost postačil.

Opravdu se ušetří?

Není ale docela jisté, zda se opravdu tímto krokem ušetří. V aktuální chvíli zůstane v šuplících ležet spousta kabelů s konektorem Lightning, pro které nebude žádné nové využití. Samozřejmě hrozí i to, že se omezí inovace, protože soutěž výrobců vede logicky k určitým výhodám pro uživatele. Pamětníci mohou vzpomenout na rozhraní FireWire, které sloužilo ke spolehlivému připojení digitálních kamer k počítači a k přenosu obrazu. Ačkoli bylo tehdejší USB horší, přece se nakonec prosadilo. Už proto, že se přešlo na jiné záznamové médium v amatérských videokamerách. Dnes tedy hrozí podobný zánik konektoru na iPhonech. Doufejme, že se USB kabely budou dál rozvíjet a rozhraní přinese i některé nové funkce.

Budoucnost

I když se sjednotí použitý konektor, kabely se mohou vzájemně lišit. I dnes totiž nemusí kabel nutně přenášet vše, co rozhraní nabízí. I když máte v mobilu USB-C, můžete mít pomalejší variantu USB 2.0. Telefon nemusí podporovat přenos videosignálu nebo zvuku. Použitý kabel nemusí být uzpůsoben pro vyšší nabíjecí proudy, protože dnešní mobily se začínají dobíjet takovými proudy, o kterých se nikomu dříve nesnilo. Dnes jde o hodnoty 60 či dokonce 90 W. Nemusí přitom jít o konečnou. Papírově by se dalo jít až na 100 W.

Na druhé straně se stále víc věcí řeší bezdrátově. Máme velmi výkonné bezdrátové nabíjení. Bez kabelu se přenášejí data z mobilu i do něj. Cílem je, abychom kabel potřebovali co nejméně. I do této oblasti ale záměr Evropské komise míří. Chtěla by, aby i příslušenství mělo jen jednotné konektory. Že komisi záleží na množství odpadu, je patrné i z jiných aktivit, jak se lze dočíst třeba v článku zde.

Jak se dnes zachovat

Pokud jste dnes v situaci, že si musíte koupit nabíječku pro svůj mobil, uvažujte o koupi takového modelu, který má odpojitelný kabel. To je naštěstí už téměř běžný standard. Bude přece jen jednodušší koupit v budoucnu jen samotný kabel než shánět celou novou nabíječku. Jestliže máte možnost, preferujte zařízení a příslušenství s USB-C, které patrně zvítězí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum