Americká armáda testuje přelomovou pěchotní zbraň

Nový systém nemine cíl
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
04. února 2020 06:34 / US Army
  88   18
Americká armáda zkouší nový systém řízení palby pro pěchotní zbraně. Systém pojmenovaný Smash je navržen tak, aby automaticky detekoval cíle a vystřelil pouze v případě, že si je jistý, že kulka zasáhne cíl.

Americká armáda testuje optický systém, který nedovolí střelci vystřelit, pokud není zaručen úspěch. Systém Smash je izraelským vojenským produktem a mohl by fungovat na automatických zbraních M4 a M249, které používá americká armáda.

Stávající zbraně americké armády používají různé červené tečky nebo jiné zaběhlé systémy, které promítají síťku nebo nitkový kříž na cíl. Voják musí stále zarovnávat mířidla, aby se vyrovnal mimo jiné třeba s účinky větru. Například střela M855 vystřelená ze zbraně M4 dopadne o necelých 33 centimetrů níž, pokud letí na vzdálenost 274 metrů. Může za to hlavně gravitace, která střelu neúprosně přitahuje k zemi.

Smash najde sám cíl

Současné velké zbraně, například tanky, ale mají balistické počítače, aby tyto informace automaticky vypočítaly. Tato revoluce při přesnosti střelby z tanku byla inspirací k tomu, aby se takové počítače, v miniaturním provedení, daly použít i na ruční zbraně.

Systém Smash zahrnuje noční vidění, nebo zvětšení a detekci a sledování cílů. Podle dostupných informací systém používá optiku, která se nasadí nad hlaveň a rukojeť zbraně.

Stisknutím tlačítka vedle rukojeti se automaticky detekují možné cíle, které se v optice systému projeví jako červeně ohraničené objekty. Střelec poté stiskne spoušť a drží ji stisknutou. Zbraň vystřelí, když je hlaveň správně vyrovnána s cílem, což vede k neomylnému zásahu. Systém automatického sledování může být deaktivován pro případ, že střelec potřebuje využít zbraň pro jiný typ střelby.

Americká armáda testuje kromě systému Smash řadu dalších systémů řízení palby a v roce 2023 plánuje přezbrojit na nové pušky a automatické zbraně pro bojové jednotky. Dále čtěte: Nová a kontroverzní americká jaderná zbraň je na moři. Je určena k boji při nepřátelském nukleárním útoku.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu