Speciální aplikace umí podle fotografie očí odhalit vážnou nemoc

 Technologie 
31. července 2019 20:27 / Terezie Zamlynová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Fotka může odhalit vážné onemocnění Archiv
Leukokorie nebo-li bělavý svit zornice představuje jeden z nejzávažnějších příznaků nitrooční patologie. Nyní existuje nová česká mobilní aplikace s názvem Eye Check, která ji umí odhalit, a tím zachránit pacientům nejen zrak, ale potažmo i život.

Aplikace je totiž schopná rychlou analýzou fotografie, která byla pořízena mobilem, zjistit, jestli dotyčná osoba leukokorií netrpí.

K odhalení leukokorie přitom stačí i nekvalitní foto. Ano, většinou vyjde v takovém případě takové, na kterém má fotografovaný člověk červené oči. Ty se jako estetický problém dají odstranit dnes již v celé řadě programů nebo aplikací. Jestliže se ale vyfotí nemocná osoba – výsledek je jiný. Její oči svítí do běla. O nemoci přitom vůbec nemusí vědět.

Každopádně – pokud se ukážou bíle svítící oči, jde o oční vadu signalizující hned několik závažných onemocnění (viz obrázek ve fotogalerii). Návštěva lékaře by v takovém případě měla následovat co nejdříve.

Selfie, které umí odhalit nebezpečí

Aplikaci Eye Check naučili vývojáři na 1600 fotografiích rozeznat pacienty s leukokorií. Stačí si jen s její pomocí udělat tzv. selfíčko, tedy vyfotit se, a počkat pár vteřin.

Červené oči vznikají na snímcích u zdravého člověka, protože paprsek světla projde zornicí a odrazí se zpět v oku od prokrvené cévnatky. U nemocných je však mezi zornicí a cévnatkou překážka, což si nemusí uvědomovat. Nenastává odraz, ale vzniká bělavý svit. Běžným pohledem samozřejmě změny vidět nejsou.

Efekt, kterému se někdy též říká efekt kočičího oka, se projevuje u nedonošených dětí, u pacientů s nádorovým onemocněním oka, u lidí s vrozeným zákalem oční čočky a také u osob trpících toxoplazmózou a toxokarózou. To jsou závažná přenosná parazitická onemocnění šířená psy a kočkami.

Aplikaci používají už v několika zemích

Vývojářem a tvůrcem aplikace je Čech Pavel Hřebíček z Fakulty informatiky brněnského Vysokého učení technického (VUT). Vytvořil ji za pomoci oční lékařky Barbory Žajdlíkové z brněnské fakultní nemocnice.

Nejprve aplikaci naučili rozpoznávat na stovkách fotografií, které oko je zdravé, a které naopak nemocné. V testovací fázi jí pak předložili 556 dalších snímků. Eye Check vše správně určil u 98,14 procenta fotografií, což je podle odborníků velice dobrý výsledek.

Aplikace je v českém jazyce a v angličtině, ke stažení je po celém světě zdarma. Využili ji už vedle Evropanů také Kanaďané, Íránci, Mexičané nebo Nikaragujci.

„Eye Check je orientačním vyšetřením. Může napomoci k tomu, aby se pacient dostal k lékaři co nejdříve, čímž se zvyšují jeho šance na uzdravení,“ uvedl Pavel Hřebíček. Čtěte také: Aplikace ukáže, jak by okolní svět vypadal bez lidí. Odstraní všechny, i selfíčko bude bez vás.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Udělejte radost svému mazlíčkovi. Psí a kočičí adventní kalendář zvládne vyrobit každý

Zavřít reklamu