Další český úspěch. Umělá inteligence má pomáhat v prevenci proleženin

 Technologie 
28. července 2019 13:10 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nepohyblivým pacientům může brzy pomáhat umělá inteligence Depositphotos
Proleženiny (nebo též dekubity) u těžce nemocných a nepohyblivých pacientů jsou velkým problémem. V oblasti zdravotnictví a sociálních služeb dvojnásobně. Nadějí v tomto směru může být společnost GoodAI a pražská Nemocnice Na Bulovce. Byly totiž provedeny pilotní testy, které při analýze snímků na bázi umělé inteligence ukázaly, jak toho využít právě k prevenci proleženin.

I když se jedná o dobrou zprávu, ještě není čas k jásotu. K vývoji dané technologie je totiž zatím zapotřebí další výzkum. Přesto je nakročeno tím nejlepší směrem.

Projekt, na kterém spolupracuje česká společnost zaměřená na umělou inteligenci GoodAI se sídlem v Praze spolu s Nemocnicí Na Bulovce, na základě metod hlubokého učení předvídá pravděpodobnost vzniku dekubitů u pacientů. Ošetřujícímu personálu tak umožňuje podniknout, ještě než k proleženině dojde, preventivní opatření.

Snímky pořízené v nemocnici na bázi umělé inteligence (AI) se důsledně analyzují, aby se pečivě rozpoznala a sledovala poloha jednotlivých pacientů. Ze záznamu těchto poloh se pak vyhodnocuje riziko, do jaké míry je pravděpodobné, že dojde (a kde) ke vzniku proleženin, ale také to, jestli nehrozí nemocnému pád z lůžka.

Řešení by následně mělo upozornit personál na rizikové pacienty a pomoci také stanovit efektivní intervaly a postupy pro polohování pacientů.

Závažný problém všude na světě

Proleženiny bohužel u nepohyblivých pacientů vznikají ve zdravotnických zařízeních po celém světě. Projevují se jako poškození kůže a přilehlých měkkých tkání, k čemuž dochází z důvodu dlouhodobého tlaku na určitou část těla a lůžka. Místní tlak omezí cirkulaci krve a tím sníží přívod kyslíku a živin do tkání, úměrně s délkou jeho působení. Právě proto jde o závažnou potíž, se kterou je možné se setkat u pacientů, co nemohou sami změnit polohu a leží ve vynucené poloze na lůžku.

Kvůli nedostatku personálu, který ve většině nemocnic je, je třeba pamatovat na to, že hlavně u starších pacientů či nemocných s přidruženými chorobami stačí někdy i pouhých pár hodin, aby se dekubity vytvořily.

Malá kamera analyzuje v reálném čase

V průběhu pilotního testu vývojáři ze společnosti GoodAI nad lůžko testovaného pacienta umístili malou kameru umožňující analýzu v reálném čase. Řešení bylo testováno jak s použitím barevné, tak i černobílé kamery s infračerveným osvětlením.

Rozdílnost a zkoušení všech typů kamer pomohlo k tomu, aby tím bylo zajištěno hledání řešení v nočních hodinách a za tmavých podmínek. Zpracování obrazu za pomoci pokročilých algoritmů umožňuje rozeznat polohu osoby, i když leží pod pokrývkou.

Hledají se partneři do blízké budoucnosti

Společnost GoodAI v tuto chvíli však musí hledat partnery, kteří výzkum a vývoj této technologie podpoří. „Až bude vývoj zcela dokončen, naše řešení na bázi AI by bylo možné rychle rozšířit v celosvětovém měřítku – k uvedení do provozu v nemocnici toho není zapotřebí o mnoho víc než levná kamera ke každému lůžku. Naší vizí je, že naše AI se bude neustále zlepšovat a učit z anonymizovaných dat pacientů, zatímco síť uživatelů, kteří tuto technologii převezmou, se bude rozrůstat,“ uvedla Olga Afanasjeva, provozní ředitelka společnosti GoodAI.

Důležité je zmínit i to, že technologie není nijak rušivá a respektuje soukromí pacientů. Navíc je v souladu s GDPR, protože snímky z kamery se využívají pouze k určení polohy pacienta a nikde se neukládají ani nezobrazují.

Monitorovací zařízení tak má brzy pomoci personalizovat skupinu preventivních opatření pro prevenci dekubitů a prevenci náhlých pádů u imobilních pacientů. „Umožní nám zkrátit dobu hospitalizace a rekonvalescence a zároveň zachová kvalitu života, která je při léčbě dekubitů u jedinců významně snížená,” doplnila lékařka z Nemocnice Na Bulovce Lívia Večeřová. 3D tiskárna umí vyrobit speciální houbičku, která by měla pomáhat lidem podstupujícím chemoterapii.

Po úspěšných pilotních testech nyní tým GoodAI hledá zdravotnické organizace, inovativní nemocnice, domovy s pečovatelskou službou nebo zařízení s lůžky dlouhodobé péče, se kterými by pokračoval ve výzkumu a vývoji dané technologie. Zavedení řešení do lékařských zařízení v širším měřítku by přitom mohlo být levnější než aktuálně využívané metody, jako jsou drahé podložky se snímači s nutností pravidelného čištění.

Zdravý člověk se proleženin bát nemusí, ale…

Každá strnulá poloha - ať už v sedě nebo vleže - dříve nebo později vede k nepohodlí a bolesti. Ta se velmi brzy ohlašuje z míst, která jsou tlaku vystavena nejvíc. Krev se v nich nedostane k pokožce a nepříjemný pocit nás pak nutí se alespoň mírně posunout na židli. Absolutní strnulost nám totiž není vlastní ani ve spánku. Převalujeme se, i když se nám spí velmi dobře. Tím takřka podvědomě  předcházíme poškozením kůže a tkáně – proleženinám nebo dekubitům (v odborné terminologii).

To vše jsou důvody, proč se zdravý člověk s proleženinou nesetká. Stačí však úraz nebo nemoc, upoutání bez pohybu na lůžku a z proleženin se stane reálná hrozba. Navíc komplikovaná a bolestivá.

O společnosti GoodAI

Společnost GoodAI založil technologický šéf Marek Rosa v lednu 2014 s cílem vyvinout bezpečnou obecnou umělou inteligenci – co nejrychleji – na pomoc lidstvu a za účelem porozumění vesmíru. Výzkumní vědečtí pracovníci, inženýři a konzultanti – členové výzkumné a aplikované divize GoodAI – sídlí v Praze.

Řešení na bázi AI pro zdravotní péči vyvíjí tým GoodAI Applied, aplikované divize společnosti GoodAI. Mezi tato řešení patří systém, který sleduje a analyzuje rehabilitační postupy pacienta a může upozornit sestry a lékaře v případě, že je pacient v nebezpečí nebo jednoduše potřebuje pomoci vstát z lůžka. Čtěte také: Díky algoritmům lze detekovat pohyb, tep i emoce jednotlivých osob přes zeď.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda