Ztracené americké letadlo z druhé světové války bylo nalezeno hluboko pod ledem Grónska

 Vojenství 
08. září 2018 12:27 / Lukáš Bauer
  5
📷
2 fotografie v galerii
Lockheed p-38 Lightning byl objeven pod vrstvou ledu v Grónsku Wikipedia
V roce 1942 vzlétla z americké základny eskadra několika vojenských letadel, která se vydala na dlouhou cestu ke Spojenému království. Skupinu, která byla součástí operace Bolero na podporu evropského kontinentu, však zastihlo nepříznivé počasí a byla nucena přistát na území Grónska. Jedno z těchto dávno zapomenutých letadel bylo objeveno hluboko pod ledem.

15. července 1942 vzlétla eskadra dvou bombardérů B-17 a šesti stíhaček P-38 z letecké základny Presque Isle v Maine na dalekou cestu do Spojeného království. Skupina, kterou tvořilo celkem 25 členů posádky, byla součástí operace Bolero, která měla podpořit počet spojeneckých letadel v Evropě. Mezi červnem 1942 a lednem 1943 se zrádnou severní cestou přes Grónsko úspěšně do Evropy dostalo téměř 700 letadel.

Osm letounů, které vzlétly 15. července, se však do Spojeného království nikdy nedostalo. V době, kdy skupina přelétala nad ledovým Grónskem, zastihla ji silná sněhová bouře. Díky nepříznivému počasí, dezorientaci a nízkému stavu paliva byla skupina nucena nouzově přistát. Přestože všichni členové posádky byli zachráněni, jejich letouny zůstaly navždy ztraceny v ledu.

O více než 75 let později tým expertů, který se do ledového Grónska vydal hledat pozůstatky takzvané „ Ztracená perutě“, ohlásil objev jedné ze stíhaček P-38, která se nachází asi 90 metrů pod ledem. Expedice vojenský letoun z druhé světové války objevila s pomocí speciálního dronu vybaveného radarem, který dokáže lokalizovat objekty ukryté hluboko v ledu.

Tým následně provedl vrt pomocí tepelné sondy pro potvrzení, že se skutečně jedná o vojenský letoun. V hloubce okolo sta metrů byl odebrán vzorek červené kapaliny, která byla později identifikována jako 5606, což je označení pro hydraulickou kapalinu používanou v období druhé světové války v amerických letadlech.

Po dalším ohledání nálezu se tým domnívá, že se jedná o stíhací letoun P-38, který pilotoval vojenský pilot Robert Wilson. Expedice v současné době připravuje plány na vyzvednutí historického letounu. Letoun by mohl být vyzvednut stejnou metodou jako letadlo s přezdívkou „Glacier Girl“, které bylo z ledu vyproštěno v roce 1992. Během této operace vědci použili speciální tepelný generátor pro roztavení ledu, který vytvořil šachtu, z níž bylo letadlo následně demontováno a vyzvednuto na povrch. Dále čtěte: (Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel).  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod