Čína pokořila další milník ve vývoji hypersonických zbraní. Ohrozí světovou rovnováhu?
V rámci závodu světových mocností ve vývoji hypersonických zbraní Čína zaznamenala významný pokrok. Čínská media oznámila, že proběhla úspěšná zkouška hypersonického letounu, který za hodinu uletěl sedm tisíc kilometrů. Běžné stíhací nadzvukové letouny přitom dokáží vyvinout rychlost okolo 2500 kilometrů za hodinu.
Čínský letoun může údajně nést až několik jaderných hlavic. Ve spojení s obrovskou rychlostí, kterou se dokáže letoun pohybovat, se jedná o smrtící zbraň. Na světě totiž prakticky neexistuje protiletadlový systém, který by dokázal zastavit takto rychle se pohybující objekt.
Bezpilotní letoun s názvem Starry Sky 2 byl do vzduchu vynesen za pomocí rakety, od které se později oddělil. Podle informací čínských médií letadlo dosáhlo během zkoušek závratné rychlosti 7344 km/h, tedy rychlosti Mach 6. Po krátkém letu, při kterém letoun urazil vzdálenost několika stovek kilometrů, byly zkoušky ukončeny úspěšným přistáním.
Je to zcela poprvé, co Čína oficiálně potvrdila vývoj této technologie. Na výrobě hypersonických kluzáků už ale čínští vědci pracují od roku 2014. K čemu chtějí Číňané nově otestovaný letoun používat, tamní média neupřesnila. Na vývoji těchto zbraní pracuje také USA nebo Rusko, jedná se totiž o velice účinnou zbraň, která podle světových expertů může svět vychýlit z rovnováhy.
Hypersonické zbraně jsou totiž velice nebezpečné zejména díky své rychlosti. Na světě totiž neexistuje protiraketový ani protiletadlový systém, který by dokázal včas na blížící se hrozbu reagovat. Takové zbraně pak představují v rukou zemí jako je Severní Korea obrovské nebezpečí. Dále čtěte: (Útok, proti kterému neexistuje účinná obrana. Jak fungují nosné balistické rakety).