Toto těžce pancéřované monstrum odolá nejsilnějším explozím. Zachránilo také českou posádku

 Vojenství 
21. října 2018 09:46 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Dvadvacetitunové americké vozidlo zachránilo české vojáky Internet
Během dalšího sebevražedného útoku v Afghánistánu bylo zraněno pět českých vojáků, kteří unikli jisté smrti díky pancéřovanému vozidlu americké výroby. Vozidla MRAP si čeští vojáci půjčují od Američanů, protože jsou schopna odolat velice silným výbuchům.

Ve středu došlo ke zranění pěti českých vojáků v Afghánistánu poté, co do jejich obrněného vozidla MRAP najeli sebevražední atentátníci automobilem naloženým trhavinami. Vozidla MRAP poskytují vysoký stupeň ochrany pro posádku, v lehčím typu obrněných vozidel by posádka neměla šanci útok přežít.

Vozidla MRAP vznikla pro americkou armádu právě s cílem ochránit vojáky i před těmi nejsilnějšími explozemi. Název těchto vozidel je zkratkou pro Mine Resistant Ambush Protected – tedy vozidla odolná proti minám a chránící před (palebnými) přepady. Tato vojenská technika prakticky neexistovala až do příchodu Američanů do Iráku a Afghánistánu.

Američané do té doby využívalli pouze oblíbená lehká bojová vozidla Humvee, která se osvědčila zejména během operace Pouštní bouře. V průběhu času však tato vozidla vykazovala velmi nízkou schopnost ochránit posádku proti výbušným systémům a útokům sebevražedných atentátníků. Proto se od roku 2007 Američané zaměřili na vývoj vozidel, která tato rizika eliminují.

Výsledkem této snahy bylo vůbec první vozidlo MRAP jménem Cougar od společnosti Force Protection. Během tříletých zkoušek se vozidla velice osvědčila, protože odolala přibližně třem stovkám útoků bez jediné ztráty na životech. Následně se vývojem začaly zabývat také další zbrojařské firmy jako BAE systems a Navistar Defense.

Právě MRAP z dílen společnosti Navistar zachránil ve středu život pětici českých vojáků. Američané tato vozidla bezplatně půjčují českým jednotkám od roku 2012. V současné době jsou tato vozidla již poměrně zastaralá a americké armádě se je nevyplatí transportovat zpět do USA.

Přes extrémní odolonost proti nejrůznějším trhavinám, kterou zajišťuje pancéřování na úrovni lehkého tanku, mají však vozidla MRAP i své slabilny. Díky obrovské hmotnosti přes dvaadvacet tun mají velice omezené manévrovací schopnosti a obrovskou spotřebu paliva. Hmotnost navíc v zemích, kde vozidla působí, znemožňuje pohyb po méně kvalitní infrastruktuře. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že téměř tři čtvrtiny mostů v Afghánistánu tato ocelová monstra neunese.

Americká armáda proto v roce 2015 vypsala tendr na lehká taktická vozidla, která mají oproti MRAPům vykazovat lepší pohyblivost v terénu a zároveň budou vojákům poskytovat dostatečnou ochranu. Vítězem se nakonec stala firma Oshkosh s vozidlem M-ATV, kterých si armáda pořídila téměř 9 tisíc. Dále čtěte: (Legendární produkty českého průmyslu, které dobyly svět, budou k vidění na výstavě v Praze).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít