Toto luxusní čínské SUV je běžný civilní vůz. Až na jednu malou drobnost

 Vojenství 
07. listopadu 2018 10:49 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Čínský výrobce zbraní vybavil civilní SUV těžkým kulometem Internet
Čínský dodavatel zbraní dal čtyřdveřovému luxusnímu SUV zajímavou výbavu. Na střechu tohoto jinak běžného vozidla totiž namontoval dálkově ovládaný těžký kulomet. Fotografie vozu vzbudila velký rozruch napříč internetem a objevila se řada spekulací, co tím čínská společnost sleduje.

Nebývalý rozruch způsobila fotografie civilního vozu, který má na střeše instalovaný dálkově ovládaný těžký kulomet čínské výroby. Zbraň je součástí zbrojní stanice s elektrooptickými senzory, přičemž je ovládána pomocí dálkového ovládání, které je umístěno na zadních sedačkách vozu. Podle čínských médií bude tento zbrojní systém vystaven na letecké přehlídce v čínském Zhuhai.

Jako nosná platforma těžkého kulometu QJC-88 slouží obrovské sedmimístné SUV Changan CS95. Toto luxusní vozidlo čínské výroby je vybaveno koženým interiérem, pohonem všech kol a také panoramatickým střešním oknem, o žádný armádní speciál se tedy rozhodně nejedná.

Zbraň na střeše vozu - těžký kulomet QJC-88, který je v podstatě ekvivalentem amerického kanónu M2 .50, je také hojně využíván v rámci NATO. Čínská zbraň ráže 12,7 mm je ovšem převzata ze Sovětského svazu. Kulomet má kadenci 600 nábojů za minutu a maximální dostřel asi 1,8 km.

Na internetu se ihned objevila celá řada spekulací o významu tohoto vozidla. Podle odborníků je však pravděpodobné, že se může jednat o bezpečnostní vozidlo pro speciální operace. Tuto myšlenku ovšem poněkud vyvrací samotná zbraň, která se spíše hodí pro použití během přímých vojenských střetů.

Vzhledem k tomu, že vůz má v sériové verzi výkon pouze 229 koní, není pravděpodobné, že by měl dostatek výkonu pro přílišné zrychlení, které by v rámci ochrany osob mělo mít. Obzvláště pak pokud poveze například čtyřčlennou posádku s několika stovkami kilogramů nábojů. Proto se spíše bude jednat o povedený reklamní trik čínského výrobce. Dále čtěte: (Takto vypadá ponorka budoucnosti. Bojový mořský predátor je inspirován velrybami).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet