Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon

 Vojenství 
24. ledna 2023 07:55 / Mirka Malá
  18
📷
2 fotografie v galerii
Nejdelší ponorka světa Belgorod má být vybavena jadernými torpédy Wikimedia Commons / FriskyAnYantos
Ruské ponorky Belgorod mají nově úplně nová torpéda Poseidon. A co hůř, tato torpéda mají jadernou hlavici a všeobecně se má za to, že každá ponorka Belgorod může nést až šest takových torpéd.

Belgorod je stále nejdelší ponorkou světa a jde především o jadernou ponorku speciálního určení. A teď bude mít ve svých torpédometech i nová torpéda Poseidon, která jsou vybavena jadernou hlavicí, která je více než 100krát větší, než byla výbušná síla atomových bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Zbraň je navržena tak, aby zajistila, že americká pobřežní města zůstanou ohrožena jaderným útokem, i kdyby měla naprosto dokonalou protiraketovou obranu.

Poseidon je velké torpédo s jaderným pohonem, vyvíjené od roku 2015. Je určené k útoku na nepřátelské pobřežní cíle ze vzdálenosti tisíců kilometrů. Poseidon je asi 30 metrů dlouhé 2 metry široké torpédo, což z něj dělá skutečně největší torpédo, jaké kdy bylo nasazeno. Je tak velké, že by mohlo prakticky spadat do kategorie podvodních dronů. Použití jaderné energie k pohonu mu dává navíc prakticky neomezený dosah. Teoreticky by zbraň jako Poseidon mohla být vypuštěna z přístavu nebo námořní základny.

Navíc dosah  není jedinou výhodou torpéda poháněného jadernou energií. Poseidon může také dosáhnout rychlosti až 130 kilometrů v hodině, což znemožňuje prakticky jakékoliv obranné zbrani torpédo dohnat a zničit. Prostě ruské jaderné torpédo je tak rychlé, že ho pod vodou nic nedožene a neexistuje proti němu tak žádná účinná obrana.

Rusko samozřejmě o Poseidonu žádné detaily nezveřejnilo, ale vojenští, respektive námořní experti se shodují, že toto torpédo je vyzbrojeno termonukleární hlavicí o síle 2 megatuny, největší hlavicí nasazenou v jakékoli zemi za poslední desetiletí a ekvivalentem 2 000 kilotun TNT. Jen pro srovnání, atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki měly výbušnou výtěžnost mezi 15 a 21 kilotuny.

Něco tak velkého je možné si představit asi tak, že taková 2megatunová termonukleární bomba na zemi vytvoří ohnivou kouli o průměru 1,6 kilometru a lidem způsobí popáleniny třetího stupně na vzdálenost téměř 15 kilometrů. Kdyby někdo něco takového svrhnul z výšky například na New York, tak by taková bomba zabila 1,7 milionu lidí a zranila další 2 miliony.

Ponorka Belgorod, která torpéda Poseidon ponese, je také svým způsobem unikát. V roce 1992 se začala vyvíjet jako ponorka s řízenou střelou Oscar II. Ruské námořnictvo ale nebylo schopno ponorku dokončit kvůli nedostatku peněz a celý projekt dostal znovu zelenou v roce 2010 s tím, že ponorky Belgorod, 178 metrů dlouhé, budou určeny pro speciální mise. A ta speciální mise je teď tady a Belgorod tak ponese nedostižná jaderná torpéda.

A kolik Poseidonů Rusko v současné době tedy má? To samozřejmě nikdo neví. Obecně se má za to, že ruské námořnictvo si objednalo alespoň 30 těchto smrtících torpéd. Navíc zpráva o tom, že torpéda se už dostávají na ponorku Belgorod, pochází z oficiálních ruských zdrojů, takže informaci nelze nijak ověřit. Může se tedy samozřejmě jednat o obvyklou ruskou propagandu, na druhou stranu je dobře známo, že Poseidon byl roky ruskou prioritou.

Autorský článek, další zdroj: Reuters

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město