Vyvíjejí se biosenzory, které uhlídají zdraví pacienta v pohodlí domova

 Technologie 
25. dubna 2020 14:04 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nebudeme muset ležet v nemocnici na přístrojích Depositphotos
Nemuset ležet v nemocnici na přístrojích, které hlídají některé tělesné funkce, by si asi přál každý. A vědci pro to dělají, co mohou. Vyvíjejí biosenzory, které zdraví svého pacienta uhlídají v klidu jeho domova.

Klíčem bylo vytvořit senzory, které jsou natahovatelné a flexibilní, takže se mohou snadno integrovat do komplexu lidského těla. To znamená, že některé biosenzory si lze prostě třeba natáhnout na zápěstí, jiné umí pracovat i uvnitř lidského těla.

Přínosem bude chytřejší, účinnější a přizpůsobenější lékařské ošetření a lepší rozhodování v oblasti zdraví, a to bez velkého množství objemných, bzučících a pípajících monitorovacích zařízení.

Chce to něco strečového

Vědci nyní zkoumají různé napínatelné textilie, které by se mohly být bezpečnými nosiči biosenzorů. Papírové senzory by mohly být také potenciálně použity, například k vytvoření inteligentních obvazů, které by sledovaly stav ran. Dokonce i dočasná tetování mohou zahrnovat biosenzory pro sledování zdraví. Například tetování s aktivovaným biosenzorem může pacientům s cukrovkou poskytnout okamžitý odhad hladiny glukózy.

A co signál

Anténa, která dokáže přenášet data, je klíčovým prvkem pro tyto nositelné biosenzory. Ale nemůže to být jen tak obyčejná anténa. Anténa v lidském těle by vyžadovala, aby byla nejen trvanlivá, vydržela extrémní stavy těla, ale také musí být roztažitelná.

Dalším důležitým článkem je nalezení způsobů napájení samotných senzorů. Současné baterie jsou příliš velké, naštěstí tu jsou ale i okolní zdroje. Pozornost vědců se nyní zaměřuje na sběr okolní energie, která může zahrnovat Wi-Fi, 4G a v budoucnu i 5G nebo dokonce zdroje mikrovln.

To ale není zdaleka všechno. Vědci chtějí pokračovat v práci na biosenzorech a stále je zdokonalovat. Třeba integrací biosenzorů do organoidů, což jsou tkáně určené k napodobování funkce přirozených orgánů.

A pak jsou tu ještě trojrozměrné tvary, které jsou další oblastí budoucího výzkumu. Tyto designy by mohly být vloženy do cílové oblasti jako plochý povrch a následně by se proměnily v trojrozměrný tvar. Mohly by se tedy úspěšně používat nejen v biosenzorech, ale i v dalších aplikacích medicíny. Dále čtěte: Vědci objevili matematická pravidla podporující růst mozku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky