Nová aplikace pomáhá udržet seniory za volantem v bezpečí

 Auto-Moto 
20. dubna 2020 11:20 / Mirka Malá
  2   0
📷
2 fotografie v galerii
Senioři patří k nejrizikovější skupině řidičů Depositphotos
Vědci vyvinuli aplikaci, která varuje starší řidiče, kteří se za volantem pustí nevědomky do nějakého riskantního manévru. A rovněž jim pomáhá udržet během jízdy pozornost.

Aplikace RoadCoach poskytuje zvukové a vizuální zprávy v reálném čase, když řidiči například zrychlují, brzdí příliš tvrdě či zapomenou zapnout odbočovací směrovky a upozorňuje je na tato nebezpečí.

Vědci tvrdí, že nová aplikace je takový náhradní instruktor jízdy, který může seniorům za volantem hodně pomoci.

Aplikace se inspirovala u mladých řidičů

Aplikace RoadCoach začala vznikat poté, co výzkum na začátku roku 2010 ukázal, že podobná aplikace vytvořená pro dospívající řidiče účinně brání špatným návykům a má velké přínosy pro bezpečnost silničního provozu.

Vědci tedy vytvořili něco podobného, jen aplikaci přizpůsobili potřebám řidičů v seniorském věku, kteří patří dlouhodobě mezi rizikové řidiče.

Pro vývoj aplikace vědci zhruba stovce seniorů připojili zařízení, které sledovalo jejich řidičské chování, tedy jak brzdí, kdy nadměrně zrychlují, kdy vjedou do špatného směru, přehlédnou stopku a tak dál.

Starší řidiči často bourají

Výsledky po zařazení hotové aplikace do ostrého provozu byly velmi slibné a došlo k významnému snížení některých nešvarů, kterými senioři za volantem trpí. Rovněž jim aplikace pomohla soustředit se více na samotné řízení.

Podle mnoha výzkumů jsou starší řidiči velmi ohroženi dopravními nehodami.Výzkumy ukázaly, že pravděpodobnost, že se senioři stanou účastníkem dopravní nehody, začne prudce narůstat po 70. roku věku a je nejvyšší u řidičů nad 85 let.

Vědci ale tvrdí, že jejich nová aplikace pro chytré telefony je vhodná pro všechny seniorní řidiče, a to už od věku 65 let. Pokud totiž mají nějaké špatné návyky, používáním aplikace se jich dokonce mohou i zbavit. Dále čtěte: Autonomní auta neumí jezdit na sněhu a v dešti. V ostrém provozu jsou nebezpečná.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu