V době koronavirové karantény je populární videokonferenční aplikace. Ohrožuje ale vaše soukromí

 PC a Mobily 
12. dubna 2020 09:01 / Mirka Malá
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Tato aplikace je fakticky nebezpečná Depositphotos
Populární videokonferenční aplikace je v době koronavirové karantény doslova darem od boha. Jenomže také to ohrožuje vaše soukromí.

V době, kdy všichni prožíváme tzv. sociální distancování a pracujeme z domova,
neprosperuje žádná aplikace více než Zoom, která zaznamenala nárůst aktivních uživatelů na celém světě o neuvěřitelných 67 procent.

Tento závratný vzestup Zoomu nepochybně pomohl milionům lidí udržet se v kontaktu s ostatními, neboť videokonference je v posledních týdnech pro mnohé tou jedinou možností, jak komunikovat s okolním světem, rodinou, přáteli či kolegy v práci.

Apikace v rukou hackerů

Příběhy o tom, jak snadné je se do Zoomu nabourat, plní stránky sociálních sítí i odborných médií. Učitelé po celém světě během online hodin se svými žáky zažili okamžiky, kdy jim do vyučování někdo posílal pornografický, rasistický nebo jinak závadný obsah, narušení soukromí zažili i jednotlivci nebo firmy. Až se do celé záležitosti musela vložit sama FBI.

Čím je Zoom nebezpečný?

Stejně jako jakákoliv webová platforma i Zoom shromažďuje informace o svých uživatelích, ale také umožňuje ostatním shromažďovat informace o vás. Tím je ohroženo vaše soukromí.

I Zoom si dává právo shromažďovat data, ukládat je a sdílet je s třetími stranami, třeba s inzerenty. A nejde jen o vaše jméno, místo a informace o použití, ale také o obsah v cloudových záznamech, zprávách či souborech sdílených při používání služby.

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Zoom zahrnují také videoobsah a přepisy. To je spousta dat, a pokud to není dobře zabezpečené, je to pro hackery doslova poklad. Navíc před několika měsíci došlo k velké chybě softwaru Zoomu, díky které zůstaly miliony videí uživatelů nezabezpečené.

Navíc je v softwaru stále bezpečnostní mezera, díky které lze celkem snadno odhalit ID vašich schůzek. Existuje dokonce program, který dokáže správně identifikovat ID schůzek v počtu až 100 schůzek za hodinu. Jakmile najde aktivní schůzku, program může určit odkaz na schůzku, datum a čas, kdo je organizátor schůzky a téma schůzky.

Pokud by průměrný počítačový uživatel chtěl všechna tato nebezpečí eliminovat, musel by být už poměrně zdatný v IT, aby svoje videohovory v Zoomu dokázal dostatečně zabezpečit. To znamená, že pro většinu populace je tato aplikace opravdu poměrně riziková. Dále čtěte: Jedna miliarda zařízení Android je ohrožena hackery.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu