Americká armáda testuje přelomovou pěchotní zbraň

 Vojenství 
04. února 2020 06:34 / Mirka Malá
  18
📷
2 fotografie v galerii
Nový systém nemine cíl US Army
Americká armáda zkouší nový systém řízení palby pro pěchotní zbraně. Systém pojmenovaný Smash je navržen tak, aby automaticky detekoval cíle a vystřelil pouze v případě, že si je jistý, že kulka zasáhne cíl.

Americká armáda testuje optický systém, který nedovolí střelci vystřelit, pokud není zaručen úspěch. Systém Smash je izraelským vojenským produktem a mohl by fungovat na automatických zbraních M4 a M249, které používá americká armáda.

Stávající zbraně americké armády používají různé červené tečky nebo jiné zaběhlé systémy, které promítají síťku nebo nitkový kříž na cíl. Voják musí stále zarovnávat mířidla, aby se vyrovnal mimo jiné třeba s účinky větru. Například střela M855 vystřelená ze zbraně M4 dopadne o necelých 33 centimetrů níž, pokud letí na vzdálenost 274 metrů. Může za to hlavně gravitace, která střelu neúprosně přitahuje k zemi.

Smash najde sám cíl

Současné velké zbraně, například tanky, ale mají balistické počítače, aby tyto informace automaticky vypočítaly. Tato revoluce při přesnosti střelby z tanku byla inspirací k tomu, aby se takové počítače, v miniaturním provedení, daly použít i na ruční zbraně.

Systém Smash zahrnuje noční vidění, nebo zvětšení a detekci a sledování cílů. Podle dostupných informací systém používá optiku, která se nasadí nad hlaveň a rukojeť zbraně.

Stisknutím tlačítka vedle rukojeti se automaticky detekují možné cíle, které se v optice systému projeví jako červeně ohraničené objekty. Střelec poté stiskne spoušť a drží ji stisknutou. Zbraň vystřelí, když je hlaveň správně vyrovnána s cílem, což vede k neomylnému zásahu. Systém automatického sledování může být deaktivován pro případ, že střelec potřebuje využít zbraň pro jiný typ střelby.

Americká armáda testuje kromě systému Smash řadu dalších systémů řízení palby a v roce 2023 plánuje přezbrojit na nové pušky a automatické zbraně pro bojové jednotky. Dále čtěte: Nová a kontroverzní americká jaderná zbraň je na moři. Je určena k boji při nepřátelském nukleárním útoku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech