Tatra pracuje na unikátních projektech. Jedním z nich je legendární luxusní vlak Slovenská strela

 Auto-Moto 
23. března 2020 13:35 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rekonstrukce ledendárního vlaku je v plném proudu Tatra Trucks
Legendárního výrobce nákladních automobilů Tatra čeká v letošním roce několik unikátních kulturních projektů. Jedním z nich je také rekonstrukce historického motorového vlaku M 290.002 Slovenská strela, který po více než dvou letech prací vyjede na koleje. Dostavěno bude také muzeum pro nákladní vozy Tatra v Kopřivnici.

Společnost Tatra Trucks čeká v letošním roce dokončení dvou unikátních projektů v podobě kompletní rekonstrukce legendárního vlaku M 290.002 Slovenská strela a také přestavba historické haly bývalé slévárny, která bude proměněna v muzeum pro nákladní vozy Tatra.

Automobilka tak chce ve spolupráci s krajem a městem Kopřivnice umožnit veřejnosti seznámit se podrobněji s legendární značkou, která je součástí české historie. Značka Tatra je totiž díky svým technologiím a tradici průmyslového designu dopravních prostředků součástí české kultury už více než sto let.

Výstavba muzea včetně úprav okolí a výstavby restaurace spolu s opravou motorového vozu a výstavbou depozitáře jsou investicí v řádu několika stovek milionů korun. Náklady nese stát, kraj, majitelé Tatry i město Kopřivnice, významná část prostředků je hrazena z fondů EU.

Vlak Slovenská strela byl do poloviny 20. století chloubou české a slovenské železnice. Jednalo se o expresní či rychlíkový železniční spoj, který od července 1936 jezdí mezi slovenským hlavním městem Bratislavou a českým hlavním městem Prahou. Vlak se pyšnil unikátní trakční technologií a na svou dobu také vysokým komfortem cestování.

Samotná rekonstrukce skříně vozu Slovenské strely probíhá v dílnách Českomoravské železniční opravny v Hranicích na Přerovsku. V březnu by měly být do vlaku instalovány také opravené motory a podovozek. Nyní jsou motory již opravené a otestované, hotová je také vzduchotechnika, topení a karoserie. Vlak by měl vyjet na koleje podle plánu již koncem srpna.

Koncem léta bude dokončena také přestavba budovy bývalé slévárny podniku Tatra na muzeum, ve které najde nový domov několik desítek historických nákladních Tatrovek. Do nového muzea, jež se veřejnosti otevře počátkem roku 2021, se přestěhuje část exponátů ze současného muzea Tatrovky v centru Kopřivnice a budou tam umístěny i další unikátní tatrovácké vozy. Dále čtěte: (České Tatrovky odvádí těžkou práci ve švédských měděných dolech).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít