Jaký je rozdíl mezi televizory OLED a QLED a která technologie má lepší obraz

 Technologie 
22. března 2020 15:54 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Jde o dvě odlišné technologie Depositphotos
Pokud jste v poslední době kupovali televizi, pravděpodobně jste byli zaplaveni řadou zkratek: 4K, 8K, UHD, HDR atd. Ale dva nejčastější výrazy, se kterými se setkáváte ve světě high-end televizorů, jsou OLED a QLED. Víte, v čem je rozdíl?

Je snadné tyto zkratky zaměnit, ve skutečnosti jde ale o nesmírně rozmanité technologie. Ale co to je? Proč zní stejně, ale přesto fungují jinak? A co je nejdůležitější, který druh televizní techniky je pro vás ten pravý?

Jak fungují televizory QLED?

QLED je v podstatě nejpokročilejší verze konvenční technologie LCD-LED. Pamatujete si staré LCD nebo plazmové televize? LCD nakonec tento souboj vyhrál a dnes dominuje  televiznímu trhu. V těchto televizích fungují LED nebo diody emitující světlo jako podsvícení, které přenáší obraz přes LCD (displej z tekutých krystalů).

U LED-LCD televizorů je však velký problém. Tato barva podsvícení, a také způsob, jakým je vykreslován obraz na LCD obrazovce, se může v jednotlivých sadách velmi lišit.

QLED se to snaží vyřešit tím, že mezi LED podsvícení a LCD obrazovkou je tenká vrstva, nazývaná filtr s kvantovými body. Tento filtr v podstatě čistí barvu světla přicházejícího z LED, aby získal lepší, živější a sytější barvu. Takže je to stále tradiční LCD-LED televize, jen s kvantovými body, které dají barvám šmrnc.

Jak fungují OLED televizory?

OLED je v zásadě odlišná technologie než ta LED-LCD. OLED znamená organickou světelnou diodu. V OLED televizoru vyzařují pixely své vlastní světlo, což znamená, že není třeba, aby LCD obrazovka zobrazovala obraz. V každém OLED pixelu jsou tři takzvané mikro pixely, které odpovídají matici červené, zelené a modré barvy používané k vytváření barev.

Která technologie má lepší obraz?

Prozatím má OLED lepší kvalitu obrazu i kontrastu. Zejména je OLED lepší v zobrazování temných černých, což je důležité pro scény pořízené v noci nebo při slabém světle. Důvodem je, že každý OLED pixel lze zcela vypnout, takže z něj nevychází vůbec žádné světlo.

Tip: Nově se můžete setkat i s tzv. ULED TV. Tento typ obrazovek od výrobce Hisense má vyšší kontrast a lepší podání černé než klasické LED televize. Ve srovnání s OLED televizemi má mít zase vyšší jas a delší životnost. Navíc potěší i tím, že pořizovací náklady a spotřeba jsou nižší.

V konvenčním LED televizoru se LED nikdy úplně nevypnou, takže k simulaci černé používají tmavé šedé odstíny. Rozdíl vidíte nejlépe v nočních scénách.

Vzhledem k tomu, že OLED pixely jsou jednotlivě ovládány, mění barvu rychle. To je důležité pro věci, jako je hraní her nebo sledování sportovních přenosů či akčních filmů. Navíc, OLED nabízejí širší škálu pozorovacích úhlů, a protože u těchto televizí vlastně není žádná LCD obrazovka, samotné televizory jsou tenčí.

Televizory QLED mají lepší jas díky filtru s kvantovými body. Díky tomu se více hodí do  místností s vyšší úrovní okolního světla, jako je obývací pokoj se spoustou oken. A televizory QLED jsou také levnější. Dále čtěte: Ultrarychlá kamera udělá až jeden bilion snímků za sekundu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve