Americká armáda chce pro vojáky létající taxíky

 Letectví 
03. března 2020 10:24 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Toto létající taxi by mohlo sloužit armádě Pinterest
US Air Force se chystá koupit flotilu leteckých taxi, aby zajistila přepravu vojáků na krátké vzdálenosti. Armáda tak chce využít stávající výzkum a vývoj v komerčním sektoru k výrobě bezpilotních vertikálních vzletových a přistávacích strojů schopných letět přes bojiště.

Projekt známý jako Agility Prime by měl vést k nákupu létajících taxi pro vojenské testování v roce 2023. Pokud půjde vše podle plánu, služba by následně mohla nasadit vojenské taxíky po celém světě.

Projekt čerpá ze stávajících snah v komerční oblasti o vývoj létajících taxíků, tedy autonomních bezpilotních vozidel s více rotory schopných přepravit lidi na krátké vzdálenosti.

Po celém světě je několik společností, které takové stroje vyvíjejí s vizí, že letadla nakonec doplní služby spojené s jízdou v městských oblastech.

Jiný druh války

Mezitím se americké letectvo připravuje na nový druh válčení. Jedná se o přesně řízené rakety dlouhého doletu, jako je čínská řízená střela DH-10 a ruský balistický raketový systém krátkého doletu Iskander-M. A to znamená, že letecké základny, jak je známe dnes, mohou být zničeny jedním přesným úderem.

Řešení je jen jedno. Malé autonomní stroje, které dokáží rychle přesunout lidské zdroje kamkoli.

Ačkoli to zní nepravděpodobně, nemá americké letectvo dostatek helikoptér k převozu pohonných hmot, náhradních dílů a zbraní z velké letecké základny k mnoha menším, případně těm civilním.

Vrtulníky potřebují také přistávací plochy. Létající taxi by mohlo dopravit vojáky ze vzdálených leteckých základen nebo jejich ekvivalentů, včetně náhradních dílů a zbraní, třeba z parkoviště před supermarketem.

Letectvo také zkoumá možnost použití létajících taxi k vyzvednutí sestřelených letců nebo vojáků, kteří uvízli za nepřátelskou linií.

Armáda má ale svoje podmínky. Potřebuje jedním taxi přepravit až osm vojáků rychlostí vyšší než 160 kilometrů v hodině na vzdálenost stovek kilometrů. Otázkou nyní pouze je, zda se komerčnímu sektoru podaří létající taxíky vyvíjené pro městské prostředí technologicky upravit pro vojenské účely. Dále čtěte: Americké letectvo zveřejnilo první fotky nového super bombardéru Raider B-21.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Tech

Američané se pustili do výroby nových jaderných bomb

Zavřít reklamu