Největší vrtulník na světě je skutečné monstrum. Dokáže převážet, kamiony, tanky, letadla i další vrtulníky

 Letectví 
06. června 2020 12:18 / Lukáš Bauer
  4
📷
3 fotografie v galerii
Obrovský vrtulník převážel nejrůznější těžké náklady Flickr.com
Největší vrtulník na světě, ruský Mi-26, je skutečné monstrum, které dokáže převážet tanky, kamiony, letadla, ale i další vrtulníky. Obří vrtulník, který byl pýchou Sovětského svazu, byl také použit k převozu zmrzlého mamuta z daleké tundry a v rámci mnoha dalších extrémních úkolů.

Největší dosud postavený vrtulník Mi-26 byl vyroben ještě v dobách Sovětského svazu a jedná se dodnes o největší helikoptéru světa. Tento gigantický stroj dokáže převážet těžký náklad v podobě tanků, letadel a jednou byl dokonce použit k převozu objeveného mamuta z daleké zmrzlé tundry.

Tato gigantická helikoptéra pojme až 90 parašutistů nebo 60 zraněných vojáků, v extrémních případech se však do útrob stroje dokáže vtěsnat až 100 lidí. Nákladní prostor tohoto megavrtulníku má velikost přibližně basketbalového hřiště.

Převážel nejen mamuta, ale také poškozená letadla

Vrtulník Mi-26 byl poprvé nasazen v Afghánistánu v roce 1984, kde přepravoval vybavení, transportoval zraněné vojáky a také zachraňoval menší vrtulníky Mi-8 poškozené v bojích. Podruhé se tato legenda mezi helikoptérami objevila v Afghánistánu v roce 2002, kde byl stroj využíván pro transport poškozených amerických vrtulníků MH-47E Chinook a AS532 Cougar.

Tento obří stroj dokáže převážet ale také lehké tanky nebo bojová vozidla. Své využití našel i v průmyslu k dopravě materiálů ze špatně přístupných oblastí, stejně tak je například využíván k hašení požárů. Vrtulník byl také nasazen v nekonečném boji proti radioaktivitě po havárii v Černobylu.

Transportoval také dopravní letoun

V roce 2009 bylo za pomoci helikoptéry Mi-26 transportováno dokonce letadlo Tu-134 z letiště Pulkovo do výcvikového střediska. Zcela nejméně obvyklý náklad, který tento stroj převážel, byl zmrzlý mamut, který byl objeven v daleké nedostupné tundře.

Obří helikoptéra měla však také jednu vážnou nehodu, kdy byl stroj sestřelen během války v Čečensku a během incidentu zemřelo 127 lidí. Dále čtěte: (Vrtulníky Black Hawk mohou nyní za letu vypouštět nebezpečné drony).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu