Tento stroj mění ve vesmíru moč na vodu

Pro astronauty je tato technologie otázkou života a smrti
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
13. března 2020 09:30 / NASA
  0   0
Ve vesmíru je hydratace velmi důležitá. Proto astronauti žijící na palubě Mezinárodní vesmírné stanice procházejí některými extrémními opatřeními, v rámci kterých musí každý den vypít lékařem doporučené množství vody. Ale kde ji vlastně berou? Recyklují ji z moči.

Po celá léta se NASA spoléhala na komplexní hardwarový systém na palubě samotné ISS, který recykloval věškerou vlhkost, tedy pot, kondenzaci a moč. Nyní tento systém získává opravdu velký upgrade. NA ISS nové vybavení vyvezla raketa SpaceX Falcon 9, a díky němu budou mít astronauté opravdu zaručenou výrobu vody.

Navíc vylepšení účinnosti a spolehlivosti stávajícího systému sníží potřebu přebytečných náhradních dílů na palubě, takže bude nejen více výkonu, ale i více prostoru.

Stroj se občas zapařil

Současný systém ECLSS je složen ze dvou částí, a sice ze systému regenerace vody, který filtruje vodu prostřednictvím řady filtrů a chemických reakcí, a systému generování kyslíku.

Stroj byl ale poměrně zranitelný, lidově řečeno se čas od času na palubě Mezinárodní vesmírné stanice prakticky zapařil. Takže astronauti ho museli často opravovat, aby nepřišli o zdroj vody, a tudíž na palubě ISS museli mít vždy také dostatek náhradních dílů.

NASA nyní upgradovala systém tak, že mu dodala nový způsob pohonu ozubených řemenů, nová těsnění ložisek a několik teflonových částí.

Vesmírné technologie jdou stále kupředu. Dřívější stroje na přeměnu moči na vodu byly doslova neohrabané a hlavně na jedno použítí. Astronauti na misích Merkur, Blíženci a Apollo měli k dispozici skutečně jen jednorázové systémy, které pak zahodili do prostoru.

Na vesmírné stanici Skylab se astronauti spoléhali na zásoby vody i kyslíku. Během misí s raketoplánem byly naplánovány časté a drahé výlety za účelem zásobování astronautů vodou a kyslíkem.

S velkými vesmírnými plány se ale musí vyvíjet i tyto technologie podpory života. Je nutné, aby byly rychlé, spolehlivé a efektivní. Několik výzkumných týmů pracuje na high-tech řešeních. Jedna skupina například sází na mikrořasy jako na prostředek k čištění vzduchu a produkci kyslíku.

Ale bez ohledu na to, jaké systémy poveze kosmická loď budoucnosti, bude přeměna moči na vodu i nadále nezbytnou součástí cestování lidí do vesmíru. Dále čtěte: Nové technologické závody. Nukleární satelity v cislunárním prostoru.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu