Nový systém stimuluje mozek a pomáhá léčit deprese

 Technologie 
09. března 2020 16:02 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Souprava má pomoci s léčbou bez medikamentů Pinterest
Vědci vyvinuli náhlavní soupravu, která může pomoci léčit deprese, a to vysíláním minutových signálů do mozku.

Průlomový sytém je již v některých zemích na trhu a má za cíl snížit počet pacientů trpícími depresemi. Otázky duševního zdraví se pomalu dostávají i do globální agendy, a proto se hledají různé alternativní terapie.

Jak souprava funguje

Vše funguje poměrně jednoduše. Náhlavní souprava vysílá do mozku malé elektrické signály známé jako transkraniální stimulace stejnosměrným proudem, které mají za cíl stimulovat neurony v levé přední mozkové kůře.

Tým neurovědců uvedl, že 23 procent lidí, kteří zároveň s používáním soupravy docházeli na terapie, uvedlo, že jejich deprese byla zcela vyléčena. A dalších 41 procent tvrdilo, že se jejich problémy významně zlepšily.

Léčba náhlavní soupravou je fakticky léčbou deprese bez léků, i tak je ale pouze na lékařský předpis. Lidé s depresí často mají v oblasti mozku nižší nervovou aktivitu, která řídí emoce a určité kognitivní dovednosti. Souprava používá mírný elektrický signál ke stimulaci a vyvážení aktivity v této oblasti.

Tento typ stimulace mozku má podobný dopad jako antidepresiva, ale s méně závažnými vedlejšími účinky. V testech se navíc ukázalo, že tento typ stimulace mozku nevyvolával žádné závažné nepříznivé účinky nebo nevratná zranění.

Odborníci tvrdí, že výhody moderního světa hrají velkou roli ve stále narůstajícím počtu depresivních onemocnění, protože moderní svět neodpovídá našim přirozeným smyslům.

Jako příklad vědci uvedli, že lidstvo se během svého vývoje dopracovalo k chuti na sladké. Naši předkové si proto vybírali nejzralejší a nejsladší ovoce, aby chuť na sladké uspokojili, ale bylo to rovněž i zdravé mlsání. Zatímco v moderním světě je chuť na cukr saturována čokoládami, což vede k problému obezity.

Umělé osvětlení a dlouhodobé trávení času uvnitř budov a zírání do počítačů, tabletů a telefonů zase vede podle odborníků k epidemii krátkozrakosti.

Jsme zkrátka stále zavření uvnitř, kde pracujeme pod umělým osvětlením, netrávíme zdaleka mnoho času v přírodě, tedy tam, kde se lidstvo vyvíjelo. Nárůst civilizačních chorob, včetně depresí a úzkostí, se tak pomalu začíná dostávat mimo kontrolu. Dále čtěte: Autonomní počítačové zemědělství je velkou budoucností.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Trápí vás ztráta pružnosti kůže, dehydratace či akné? Udržet si hezkou pleť vám pomůže inovativní...

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím