Plazmové zapalovače nahradí ty plynové. Jsou dobíjecí a vydrží věčně

Plazmové zapalovače jsou dobíjecí a vydrží věčně
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
04. března 2020 18:30 / Pinterest
  12   10
Hromadí se vám doma vyprázdněné plynové zapalovače? Brzy už nebudou. Vystřídá je totiž nová technologie plazmových zapalovačů.

Plynové zapalovače jsou sice levné, rychle se ale vyprázdní a pak se povalují někde na stole nebo skříňce, než skončí v koši a následně jako kus plastu na skládce. Nová technologie plazmových zapalovačů z tohoto pohledu bude rozhodně ekologičtější.

Plazmové zapalovače sice existují už od roku 2015, až nyní se ale dostávají do popředí. Svíčku nebo oheň na zahradě zapálí pomocí elektrického oblouku s vysokou intenzitou, který se díky plazmě vytváří v horní části zapalovače.

Pět let po svém objevení se už malé kapesní plazmové zapalovače prodávají po celém světě. Neprodukují totiž žádný uhlík.

Jak zapalovač funguje?

Existují čtyři základní typy látek: kapaliny, pevné látky, plyny a plazma, jež je zvláštní a těžko vysvětlitelnou látkou, o které nás profesoři učí, že tvoří většinu planet.

V kapalinách, plynech a pevných látkách jsou jádra atomů a elektronů úzce spjata, ale v plazmě jsou elektrony odváděny z atomů za různých teplotních podmínek. Tato disociace vytváří ionizovaný plyn s vlastnostmi značně odlišnými od vlastností typické průměrné plynné látky.

V průběhu minulého století bylo celé studium věnováno zkoumání podivné hmoty: fyzice plazmatu. Když se vědci pokusili obnovit fyzikální reakce, které se odehrávají na slunci a u hvězd ve snaze zachytit jakoukoli výslednou energii, objevili dvě skutečně čisté vlastnosti plazmy: její hvězdnou elektrickou vodivost a citlivost na magnetická pole. Na rozdíl od plynů je tak plazma skvělým elektrickým vodičem, který je poháněn magnetickými poli.

V případě plazmových zapalovačů prochází mezi dvěma uzly vysokonapěťový elektrický proud, aby se vytvořil oblouk vysoce nabité plazmy. Plazma vytvoří teplo, které pak zapálí knot svíčky či papír nebo cigaretu.

Plazmové zapalovače tak vlastně pracují na stejném principu jako blesky. K těm dochází, když nahromaděný elektrický náboj v oblacích dosáhne bodu, kdy je dosaženo schopnosti tohoto náboje pohybovat se vzduchem a nabité částice se buď dostanou mezi mraky, anebo dolů na zem, což způsobí obrovský oblouk plazmy, světla, tepla a zvuku. Dále čtěte: Kukuřičné baterie by mohly mít čtyřnásobnou kapacitu. Pracují na tom vědci v Jižní Koreji.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu