Inženýři přišli na to, jak zvýšit bezpečnost jaderných elektráren

 Technologie 
20. února 2020 12:07 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Palivové články by v budoucnu mohly být z thoria Depositphotos
Inženýři na polytechnice v Tomsku našli způsob, jak zvýšit životnost jaderného paliva o 75 procent. Podle výzkumného týmu se tím výrazně zvýší bezpečnost a zároveň se sníží provozní náklady jaderných elektráren.

Inženýři z Ruského federálního jaderného centra navrhli koncept thoriového hybridního reaktoru, který má střední výkon, relativně malou velikost, vysokou provozní bezpečnost a nízkou úroveň radioaktivního odpadu. Nové řešení by tak mohlo značně vylepšit provoz menších jaderných elektráren.

Doplňování paliva reaktoru je jedním z nejnebezpečnějších a nejnáročnějších postupů v jaderných elektrárnách. Faktem je, že s novým typem reaktoru bude snížena frekvence doplňování paliva opravdu velmi výrazně, díky čemuž se zároveň zlepší i provozní bezpečnost samotné jaderné elektrárny.

Navíc se tím snižují náklady na přepravu čerstvého paliva, samotný provoz a následné problémy s uskladněním vyhořelého paliva.

Co je thorium

Thorium je radioaktivní kovový prvek. Díky velmi dlouhému poločasu rozpadu jader thoria se dá tento prvek najít v horninách zemské kůry a je potenciálním palivem v jaderné energetice. Velká ložiska na thorium bohatých rud se nalézají v Austrálii, Indii, Skandinávii, USA, Číně, Brazílii, Indonésii a Kanadě. 

Vědci proto provedli teoretické výpočty, které prokázaly možnost vytvoření jaderného palivového cyklu na bázi thoria. Thorium je až čtyřnásobně vydatnější než uran. Kromě toho má thoriové palivo výrazně vyšší intenzitu regenerace štěpných izotopů nezbytných pro výrobu energie.

Dosažené výsledky tak jasně upozorňují na potenciál jaderného palivového cyklu thoria. Implementace thoria do nízkoenergetického reaktoru vede ke zvýšení životnosti paliva o neuvěřitelných 75 %.

Než se ale thorium začne v jaderné energetice používat, potrvá ještě hodně dlouho. Je totiž potřeba ještě mnoho testů a inženýrské práce, než se thoriové reaktory vůbec dostanou do výroby.

V budoucnu tedy chtějí vědci pokračovat v experimentech s ověřeným softwarem a provádět termofyzikální výpočty nízkoenergetických reaktorů pracujících v palivovém cyklu thoria a uranu a v jejich následné implementaci do praxe. Dále čtěte: Vědci vyvinuli jednoduchý solární odsolovač vody.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...