Pohon přímé fúze by nás na Saturn dopravil za pouhé dva roky

 Technologie 
26. října 2020 15:39 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Pohon přímé fúze bude revolucí ve vesmírném cestování Princeton Satellite Systems
Odborníci tvrdí, že správný druh pohonného systému by mohl dopravit kosmickou loď na Saturn za pouhé dva roky. Přímý fúzní pohon (DFD) by umožnil extrémně rychle zdolat vzdálenost miliard kilometrů mezi Zemí a Saturnem.

Vědci tvrdí, že pohon s obráceným nastavením konfigurace (PFRC-2) by mohl být tajemstvím možného rychlého cestování v naší sluneční soustavě.

Saturn i Titan jako zájmové planety

Výzkumný tým vybral Saturnův měsíc Titan jako ideální cíl. O Titan se totiž vědci hodně zajímají kvůli jeho povrchovým kapalinám. Vzhledem k tomu, že se jedná o uhlovodíky, může se Titan dokonce stát doplňovací stanicí v nějaké budoucí vesmírné dálniční soustavě.

"Samotný motor využívá mnoho výhod aneutronické fúze, zejména extrémně vysoký poměr výkonu k hmotnosti," uvádí se v tiskové zprávě. "Palivo pro pohon DFD se může mírně lišit hmotností a obsahuje deuterium a izotop helia-3." DFD v zásadě kombinuje specifický impuls elektrických pohonných systémů s tahem chemických raket, což je kombinace, která spojuje to nejlepší z obou letových systémů.“

Svým způsobem se to hodně podobá tomu, jak jsou navržena hybridní auta. V některých situacích elektrický pohon poskytuje nejlepší a nejefektivnější tlak, a v jiných jsou zase výhodnější fosilní paliva. Pohon PPPL s přímou fúzí je studován ve dvou režimech. V prvním se takzvaně "tlačí" po celou dobu a v druhém se takzvaně "vrhá", aby bylo dosaženo velké rychlosti na začátku.

Malý fúzní reaktor stačí

Samotný reaktor je relativně malý. "DFD využívá jedinečný systém plazmového ohřevu k výrobě jaderných fúzních motorů v rozsahu 1 až 10 MW, což je ideální pro průzkum sluneční soustavy, robotické mise ve sluneční soustavě a mezihvězdné mise,“ napsali vědci.

Plazma uvnitř je zahřátá na výkonové teploty rádiovými vlnami a stejně jako ostatní raketové motory je konstrukce na jednom konci otevřená, aby generovala tah.

Prozatím je tento projekt vzdálen od svého uvedení v realitu asi 30 let. To proto, že cesta k satelitům Saturnu je plánována na rok 2046. Nicméně tento projekt má další významnou výhodu. Ta spočívá v tom, že reaktor může napájet také vnitřní systémy lodi. To znamená, že pohon a řízení, stejně jako podpora života a výzkum na palubě lodi, budou probíhat na stejném energeticky účinném pohonu.

Stále tedy bude trvat desítky let, než někdo odcestuje na měsíce Saturnu. Ale jakmile se to stane, bude to skutečně....titánské. Dále čtěte: Vědci tvrdí, že existuje 50% možnost, že žijeme v počítačové simulaci vytvořené vysoce vyspělou civilizací.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu