Jak odstranit vrzání stěračů na vašem vozu

Vrzání stěračů je otravné a ruší řidiče při jízdě
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
25. října 2020 10:05 / Depositphotos
  52   14
Možná vás v těchto podzimních dnech, kdy často prší, začalo trápit vrzání stěračů. Nezoufejte, poradíme vám, co s tím. Možností je celá řada.

Vrzání stěračů se projevuje na každém autě jinak a s různou intenzitou. Někdy si stěrač jen občas „broukne“, ale jindy jde o téměř nesnesitelný zvuk. Řešení neexistuje bohužel jen jedno, takže budete muset najít to, které pomůže právě vám.

Nové stěrače

Zkusit vše vyřešit výměnou stěračů je dobrý nápad. Obzvlášť, pokud jsou stávající stěrače na autě už dlouho a nestírají dobře. Sklo by po jednom cyklu stěračů mělo být čisté a průhledné. To je základ pro bezpečnou jízdu. Pokud navíc ještě vržou, nemají na autě co dělat. Problém je, že někdy vržou i stěrače nové. Někteří ale mění jen gumičky. Ušetří se tím spousta peněz a někdy se najdou i kusy, které vrzání vyřeší. Příkladem mohou být gumičky grafitové. Výborné zkušenosti jsou se stěrači s obsahem silikonu. Někomu pomohou originální kusy, jiný zase udělá dobrou zkušenost s náhradním výrobcem.

Změna úhlu ramínka

Na některých autech je příčinou vrzání nevhodný úhel, který svírá hrana gumičky stěrače s plochou skla. Tento úhel se dá lehce změnit pomocí kleští a kousku hadříku. Hadříkem obalte stěrač, uchopte ramínko do kleští a mírně jej zahněte, aby gumička svírala ostřejší úhel. Rozhodně to nepřežeňte, mohlo by se stát, že bude stěrač vrzat na opačnou stranu.

Vůle gumičky

Někdy je příčinou vrzání příliš volná gumička. V ramínku stěrače jakoby nedrží a při stírání proto začne vibrovat, což vytváří otravné zvuky. Někdy pomůže kleštěmi stisknout místa, kde drží gumička v ramínku, aby došlo ke zpevnění. Jindy je na vině příliš měkká gumová část. Zde opět pomůže výměna.

Použití chemie

Někdy se dá vrzání zbavit i díky vhodné volbě přípravku na ošetření skel či volbou vhodné náplně do ostřikovače. Pokud totiž ošetříte čelní sklo přípravkem, který umožňuje provoz prakticky bez stěračů, vytvoříte na čelním skle jemný film, který zaručuje dobrý skluz stěračů. Vše funguje s jistotou, ale některé přípravky zanechávají na skle mírně viditelný potah, což není příjemné. Problémem je i to, že se vrstvička po čase, kdy stěrače zapnete, zase setře a vrzání se opět projeví. Někdy ale záleží také na druhu použité směsi do ostřikovače. Jestliže kupujete určitý druh, zkuste změnu, třeba to vašim stěračům pomůže. A nezapomeňte na zásady, které platí hlavně pro zimní období. Jsou popsané v článku zde. Jinak totiž i nové stěrače spolehlivě zničíte.

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu