Severní Korea se chlubí novými děsivými zbraněmi

 Vojenství 
15. října 2020 15:41 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Co všechno umí nové severokorejské zbraně? NKNews.org
Severní Korea odhalila řadu nových zbraní na vojenské přehlídce, která se nedávno konala v hlavním městě země Pchjongjangu. Předvedena byla řada nových zbraňových systémů, jaderných i konvenčních.

Severokorejská vojenská přehlídka dala jasně najevo, že nejvyšší vůdce Kim Čong-un pokračoval ve výrobě jaderných zbraní schopných zasáhnout USA. Severokorejská vojenská přehlídka byla oslavou 75. výročí Korejské dělnické strany, vládnoucí strany země.

Severokorejská nová raketa

Nejdůležitějším odhalením, které Severní Korea provedla na své vojenské přehlídce, byla její nová, nejmenovaná mezikontinentální balistická raketa (ICBM), která překvapila analytiky svou velikostí. Černobílá střela, dosud největší z ICBM v zemi, byla přepravována na těžkotonážním kolovém vozidle. Pro srovnání, starší typ Hwasong-15 byl obvykle přepravován pouze na nosném vozidle. Západní analytici předběžně nazvali novou raketu Hwasong-16.

Co je Hwasong-16 zač? Větší střela může znamenat dvě věci. Větší hlavici nebo nebo delší dosah. Rovněž se spekuluje, zda se režimu podařilo zdokonalit systém MIRV, což je raketové užitečné zatížení obsahující několik hlavic, z nichž každá může být zaměřena na zasažení jiného cíle.

MIRV tak může snáze přemoci obranu balistických raket. Stávající severokorejské rakety nesou pouze jednu jadernou hlavici. Obranné systémy na Aljašce a v Kalifornii jsou navrženy tak, aby sestřelovaly přicházející severokorejské hlavice. Odborníci se domnívají, že obranné systémy mají asi 50procentní úspěšnost, což znamená, že by bylo nutné vypustit asi čtyři nebo pět antiraket, aby bylo zaručeno sestřelení jedné přicházející rakety.

Rakety vybavené MIRV dramaticky zvyšují obtížnost zastavení severokorejského útoku. K zastavení útoku osmi severokorejských takových raket by bylo zapotřebí asi 32 až 40 antiraket, což je neproveditelný úkol vzhledem k tomu, že existuje pouze 44 antiraket. Pokud by však každá korejská střela nesla například čtyři hlavice, k zastavení útoku by bylo potřeba 128 až 160 antiraket.

Technologie MIRV je ale značně komplikovaná, a tak není jasné, zda se severokorejskému režimu podařilo něco takového vyvinout.

Ponorková balistická raketa

Severní Korea také debutovala svou novou ponorkovou balistickou raketu (SLBM). Ve snaze rozptýlit své jaderné zbraně, aby bylo obtížnější je zničit, se země pustila do programu umisťování jaderných zbraní na ponorky.

Rakety Pukguksong2 a 3 byly nyní zjevně doplněny o nový Pukguksong4A, jak ukazuje nápis na boku této střely. O nové raketě není známo nic, kromě toho, že existuje. Jednou zjevnou oblastí pro zlepšení je vylepšený dostřel. Stávající rakety mají schopnost zasáhnout až do Japonska a dalším pravděpodobným cílem doletu by byly americké základny na ostrově Guam.

Ruskoamerické tankové kopie

Na své vojenské přehlídce představila Severní Korea také nový bitevní tank, který vypadá jako podivná kompilace amerického M1A2 Abrams a ruského nového tanku T-14 Armata. Tank má sedm silničních kol, která jsou větší než u předchozích severokorejských tanků. A zdá se, že se k nim připevňuje dělo o průměru 115 až 125 milimetrů.

Tanková věž má velké, šikmé desky opevnění, jako má Abrams, zatímco jiné aspekty, včetně pancéřování lamel chránících motorový prostor tanku, vypadají jako kopie z Armaty. Nový severokorejský tank, který je mezi moderními tanky jedinečný, má na věži raketomet, který nese dvě protitankové řízené střely.

Severní Korea také předvedla nové bezvěžové dělo namontované na obrněném transportéru 8 x 8 (APC). Výsledkem je vozidlo, které vypadá podobně jako mobilní zbraňový systém americké armády M1128 Stryker, který je navržen jako podpůrné vozidlo pěchoty a má ničit nepřátelské bunkry, stanoviště a obrněná vozidla.

Raketový systém

Severní Korea značně investuje do raketového dělostřelectva a balistických raket krátkého dosahu (SRBM) schopných létat pod radary americké obrany. Tato nová zbraň je připevněna na pásový podvozek, podobně jako ruský raketový systém Iskander-M.

Rakety, které mají průměr alespoň 300 milimetrů, jsou viditelné v odpalovacích trubkách namontovaných na chráněném nosném vozidle. Rakety jako tyto mohly nahradit starší 122milimetrové. Rakety mají pravděpodobně delší dolet než její předchůdci, což jim dává schopnost zasáhnout cíle hlouběji v sousední Jižní Koreji.

Tajemná zbraň

Jednou z neidentifikovaných zbraní ze severokorejské vojenské přehlídky je obrněné vozidlo 6 x 6 s osmi baleními odpalovacích zařízení řízených střel, které jsou podstatně větší než u jiných protitankových odpalovacích zařízení, což naznačuje větší raketu. Může se jednat o střely typu NLOS podobné izraelskému Spiku, které také používá jihokorejská armáda.

Rakety NLOS mají obvykle větší naváděcí ploutve a jsou určeny k ovládání operátorem, který sleduje videopřenos vysílaný ze samotné střely. To umožňuje například vystřelit raketu NLOS přes horu a nasměrovat ji na cíle za ní.

Všechny nové zbraně Severní Koreje se řídí známým seznamem priorit země. Tedy jaderné střely, raketové dělostřelectvo a tanky. Ale vojenští analytici si na přehlídce všimli ještě něčeho zajímavého. Většina tanků, obrněných vozidel a mobilních střel byly v barvě pouštní žluté. Dále čtěte: Špionážní loď na tajné misi byla nalezena ve Skotsku. Má nečekané vybavení a nikdo se k ní nehlásí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít