Špionážní loď na tajné misi byla nalezena ve Skotsku. Má nečekané vybavení a nikdo se k ní nehlásí

Ke špionážnímu plavidlu se nikdo nehlásí
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
10. října 2020 08:28 / Liquid Robotics
  1   0
Obyvatelé skotského ostrova Tiree zavolali místní pobřežní stráž poté, co objevili tajemný objekt podobný lodi. Zjistili, že dron vyrobený Američany se vklínil mezi dva kameny, pravděpodobně poté, co narazil na mělčinu. Podrobnosti o tom, jak se plavidlo ocitlo ve Skotsku, zůstávají naprostou záhadou.

Odborníci rychle identifikovali plavidlo jako Američany vyrobenou Liquid Robotics Wave Glider, což je plavidlo bez posádky určené k samostatnému nasazení. Loď je snadno rozpoznatelná díky rukojeti na přídi a sadě tří solárních panelů.

Špionážní loď má nečekané vybavení

Špionážní loď má také sadu tří černých antén Wave Rider, pravděpodobně pro satelitní komunikaci, telemetrii užitečného zatížení a GPS.

Trup podobný člunu je pouze jednou z částí plavidla. Dron totiž také sestává z ponorkové jednotky vybavené ploutvemi, která zachycuje vlnovou energii, aby ji poháněla vpřed v oceánu. Zdá se, že u nalezené lodi chybí a pravděpodobně se na moři ztratila.

Dron, který byl na skotském ostrově nalezen, je pořádně potlučený, což naznačuje, že se zřejmě nějakou dobu otloukal o skály ostrova, než uvízl mezi kameny. Tomu zřejmě předcházela ztráta ponorkové části špionážního plavidla.

K lodi se nikdo nehlásí

Stále ovšem není znám majitel lodi. Na skotském ostrově uvízla 28. září a od té doby se k plavidlu nikdo nepřihlásil ani přes fakt, že majitel dronu by měl být schopen snadno sledovat pohyb lodi na moři. Fakt, že loď nakonec ztroskotala, však naznačuje, že přišla o energii a tudíž přestala vysílat svoji polohu. Místní pobřežní hlídka netuší, komu dron patří, britské námořní síly tvrdí, že s lodí nemají nic společného.

Vše tedy ukazuje na americké námořnictvo, které má ponorkovou základnu na Faslane, jihovýchodně od ostrova Tiree. Námořnictvo je tam aktivní v souvislosti s potenciálními hrozbami ze strany Ruska, jehož řízené střely s jadernými hlavicemi ohrožují východní pobřeží.

Námořnictvo obnovilo druhou flotilu v Atlantiku a zkoumá nové technologie detekce ponorek, včetně použití dronů k detekci a následnému pronásledování ponorek. Dále čtěte: Legendární útočná ponorka z dob studené války odešla definitivně do důchodu.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Venuše může procházet podobným biologickým vývojem jako Země před miliardami let

Dům a zahrada

Obří dávka vitaminů v malé misce. Super zdravé potraviny lze pěstovat i v garsonce s minimálním prostorem

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu