Start kosmické rakety ze Země vyfotografoval astronaut na mezinárodní vesmírné stanici

 Technologie 
25. října 2020 13:44 / Mirka Malá
  7   1
📷
3 fotografie v galerii
Takto vypadá start rakety z vesmíru Roscosmos
Astronaut z mezinárodní vesmírné stanice ISS pořídil neuvěřitelnou fotografii. Zachytil na ní start rakety Sojuz.

Ruský astronaut Ivan Vagner je na oběžné dráze od dubna a nyní se mu podařil opravdu husarský kousek. Z ISS zachytil start rakety Sojuz ze Země, která mířila k ISS a kromě zásob Vagnerovi přivezla i nové tři kolegy.

Působivý start

Pozorovat start rakety z vesmíru je díky Vagnerově fotografii ještě působivější, než se na něj dívat ze Země. Astronauti na vesmírné stanici sice starty raket, které míří k ISS, fotografují často, tento snímek se ale opravdu povedl. A vydařil se také nejen samotný start, ale především i let rakety Sojuz.

Poprvé dorazila posádka na Mezinárodní vesmírnou stanici po pouhých dvou obletech Země, ve srovnání s obvyklými čtyřmi a více. Rychlá cesta znamenala, že nová posádka dosáhla rekordu, když zakotvila na ISS pouhé 3 hodiny a 3 minuty po startu.

Tímto rekordním letem zahájili astronautka NASA Kate Rubins a dva ruští kosmonauti svůj šestiměsíční pobyt na oběžné dráze a připojili se k astronautovi NASA Chrisovi Cassidymu a ruským kosmonautům Vagnerovi a Ivanišinovi.

Rekordně krátký let

Byť raketa Sojuz tentokrát na ISS doletěla v novém rekordu, nejde na druhou stranu o nic tak výjimečného. V minulosti se už něco podobného několikrát podařilo nákladním lodím Progress.

Jde totiž o správné načasování startu. Zrychlení letu ovlivňuje správné načasování a přesné řízení korekčních manévrů, které musí raketa na oběžné dráze provést. Když k tomu ještě poskytne součinnost i samotná ISS, je let takto krátký.

A Rusové chtějí jít ještě dál a slibují, že brzy budou schopni náklad a astronauty na ISS dopravovat za pouhé dvě hodiny. Jen si to představte. Za takovou dobu nedojedete po slavné dálnici D1 ani z Prahy do Brna. Dále čtěte: Nová vesmírná toaleta NASA v hodnotě 23 milionů dolarů potěší hlavně astronautky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu