Nová mobilní aplikace je katastrofou pro naše soukromí. FBI ji už používá

 Technologie 
24. ledna 2020 11:16 / Mirka Malá
  13
📷
2 fotografie v galerii
Neveřejná aplikace vede ke katastrofální ztrátě soukromí Depositphotos
Zdá se, že pokud nezačneme odmítat nové technologie, definitivně přijdeme o soukromí. Vlastně už o něj nějakou dobu přicházíme. A s novou aplikací, kterou už používá například FBI, to bude o to vážnější téma.

Řekněme, že k vám na ulici přijde náhodný cizinec, rychle vás vyfotí na veřejném místě (což je naprosto legální), nahraje fotografii do aplikace ve svém mobilu a za pár sekund, v horším případě minut, mu vyjedou vaše profily sociálních médiích, vaše celé jméno a vaše adresa.

Tato katastrofa se jmenuje Clearview AI, kterou noviny The New York Times nedávno nazvaly "koncem soukromí, jak jej známe“.

Není to jen extrémně nebezpečné, protože stalkerové mohou okamžitě najít lidi prostřednictvím aplikace a honit je přes sociální média nebo se dokonce ukázat v jejich domě. Ale dokonce stovky agentur pro vymáhání práva a FBI v současné době tuto technologii rozpoznávání obličeje už používají, přestože pro ni ještě zcela není vytvořena správná legislativa.

Aplikace pracuje s databází

Clearview AI má dokonce obrovskou databázi více než tří miliard obrázků, které si stáhla ze sociálních sítí, kam jich všichni dáváme víc než dost. Tedy z Facebooku, Twitteru, Instagramu a dokonce i z Venmo. Ostatní databáze blednou ve srovnání s tím, s čím pracuje tato aplikace. A k tomu všemu mají přístup tajné agentury a kdo ví, kdo ještě.

Jistě, Clearview AI není snadno přístupná veřejnosti, nicméně sami investoři společnosti, která ji vyvinula, se domnívají, že jednou bude veřejná. A to je opravdu děsivá představa. Není divu, že se řada neziskových organizací už postavila proti této aplikaci a žádá velmi přísnou legislativu na ochranu soukromí.

Dokonce Google se už před lety distancoval od podobných technologií, přestože sám má mezery v nakládání s osobními údaji a spolupracuje na tajných vládních projektech. Přesto v roce 2011 bývalý šéf Googlu Eric Schmidt uvedl, že nástroj, jako je aplikace Clearview AI, je jednou z mála technologií, které by společnost nevyvíjela, protože by mohla být použita „velmi špatným způsobem“. Dále čtěte: Takhle vypadají nové inteligentní kontaktní čočky, které toho hodně umí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum