Vědci udělali obrovský krok ve snaze pochopit, co vlastně způsobuje statickou elektřinu

 Technologie 
03. ledna 2020 16:38 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Statická elektřina vzniká třením nerovných povrchů Depositphotos
Pokud chodíte po koberci ve vlněných ponožkách, je docela dobrá šance, že vás třeba klika od dvěří překvapí pěknou jiskrou. Statická elektřina je tak běžná, že je snadné zapomenout, jak divný je to jev.

Co se vlastně stane, když se objeví jiskra? Starověký řecký filozof a matematik Thales Miletus byl první, kdo popsal statickou elektřinu, to bylo už v šestém století.  Až nyní ale vědci udělali obrovský krok vpřed ve snaze pochopit, proč tření dvou povrchů dohromady může vést k elektrickému výboji.

Za výrobu statické elektřiny jsou zodpovědné mikroskopické nerovnosti povrchů, ať už jsou to vlákna koberce či lidské vlasy. Fakt, že tření dvou povrchů vytváří statickou elektřinu, je známý od pradávna. Až nyní ale vědci zjistili, že během tohoto tření díky nerovnostem vzniká v elektrickém náboji rozdílné prostředí.

Neobvyklé na statické elektřině je to, že je snadnější ji vyrobit pomocí materiálů omezujících elektřinu známých jako izolátory. Mezi ně patří třeba guma, vlna a vlasy.

Takže například když chodíte v ponožkách po koberci, způsobuje kombinace hmotnosti vašeho těla a pohybu vlákna v ponožkách klouzání proti vláknům v koberci. Když se oba materiály otírají o sebe, nerovnosti na jednom povrchu se táhnou podél asperitů na protilehlém povrchu a způsobí jejich ohýbání. Když dojde k tomuto ohýbání, elektronová mračna v atomech, které tvoří asperity, se rozštípnou do asymetrických tvarů, což způsobí velmi malý rozdíl v napětí.

Přestože jsou tyto změny napětí malé, sčítají se. Asperity jsou tak četné, že shluk elektronových mračen způsobuje značné hromadění statické elektřiny. Dostatečně silné, abyste to cítili, když se dotknete třeba kliky u dveří nebo si potřesete s někým rukou.

Toto nové chápání statické elektřiny by mohlo ovlivnit vědce vyvíjející látky, které vyrábějí energii generovanou třením pro nabíjení přenosných zařízení, což by mohlo zefektivnit elektronické produkty.

A s lepším pochopením toho, které materiály naopak nedokážou snadno vytvořit statickou elektřinu, mohou inženýři pracovat na vytvoření bezpečnějších výrobních prostředí, například tím, že odstraní prachové částice, které mohou dokonce způsobit požár tím, že se o sebe otřou. Dále čtěte: Dálkové ovládání dosluhuje. Brzy je nahradí automatizace.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod