Díky nové technologii mohou starší herci hrát stále role mladíků. Má to ale jeden háček

Arnold Schwarzeneger vypadá stále velmi dobře. Díky technologii však disponuje na plátně věčným mládím.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
18. prosince 2019 08:48 / Pinterest
  0   0
Pramen věčného mládí se objevuje v pohádkách, pověstech i různých vyprávěních z historie. Jisté je, že získat ho toužili mocní před tisíci lety, stejně jako ti současní. Ti dnešní k němu ale mají už velmi blízko. Sledovat virtuální „omlazení“ můžeme nyní i na slavných hercích.

Filmový průmysl pro hvězdy filmového plátna elixír mládí má a používá ho. Například Samuel L. Jackson, Will Smith, Michael Douglas, Arnold Schwarzenegger. Všichni tito muži ve svých nedávno natáčených filmech už prošli novou omlazující digitální úpravou. Na plátech kin i televizních obrazovkách jim ubrala desítky let.

Protože je už podobná technologie na vysoké úrovni, budí řadu otázek. Mimo jiné ty, zda v budoucnu budou moci herci už tedy navždy hrát tolik žádané role mladíků a slečen? Co se bude dít s nastupující generací? Nebude tak připravena o své šance?

Terminátor, Captain Marwel, Avengers...

Kde všude se lze tedy pokochat technologií, která nám ukáže, co se známými tvářemi dokáže? Veřejně známo je, že sedmdesátiletý Samuel L. Jackson prošel omlazujícím digitálním procesem ve snímku Captain Marvel, čtyřiasedmdesátiletý Michael Douglas byl omlazen ve filmu Avengers Endgame. V Terminátorovi: Temném osudu prošel procesem omlazení také jednasedmdesátiletý Arnold Schwarzenegger. Snímek Blíženec představí mladšího i padesátiletého Willa Smitha. I technologicky zdatní pozorovatelé prý jen složitě rozeznávají, pokud to nebylo zveřejněno, že byly tváře filmových hrdinů digitálně upravené.

Nové technologie dokážou ale čas posunout nejen dozadu, ale i dopředu. Umějí hercům i roky přidávat. A tak ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera s pomocí podobné techniky přidali filmaři herečce Hayley Atwell až 60 let.

Pravdou je, že přesto mají dosud tyto technologie ještě své nedostatky. Setkal se s nimi například Martin Scorsese, když musel odložit premiéru svého nového snímku The Irishman. Na vině byly právě omlazovací technologie. Efekt, který měly na Roberta De Nira, Ala Pacina a Joea Pesciho podle režiséra zkrátka nebyl prý dostatečně dobrý.

Změny zejména v uplatnění herců

Trendy ve filmovém průmyslu však sice mohou být pro diváky atraktivní, pro herce ale budou přinášet již výše zmíněné komplikace. Zatímco dříve mladší verze herců ztvárňovali jiní jejich herečtí mladší kolegové, dnes se tvůrci obejdou jen s digitální úpravou. Sníží se tím počet dobrých pracovních nabídek pro mladé a začínající tváře. A to není pro ně příznivá zpráva. V minulosti totiž právě takovéto role mladým hercům vynášely různá ocenění a odstartovaly následnou hvězdnou kariéru.

Na druhou stranu stárnoucí herci či herečky už nemusejí být odsouzeni jen k rolím úměrným jejich věku. Psali jsme také: Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny.

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu