Čína již brzy spustí plošné sledování všech občanů. Kdo přijde o sociální body, nebude moci téměř nic

 Technologie 
25. listopadu 2019 15:19 / Blanka Štiková
  15
📷
8 fotografií v galerii
Všichni občané budou neustále pod dozorem státu Pixabay
Dokážete si představit, že žijete v zemi, kde jste sledováni úplně všude a za každý drobný přestupek se vám snižuje kredit vašeho osobnostního hodnocení? Pokud navíc ztratíte příliš bodů, ocitnete se na černé listině. A v ten moment vás v podstatě úplně vyřadí ze společnosti a vy nebudete moci skoro nic.

Přesně taková situace má v roce 2020 naplno nastat v Číně, kde chtějí všechny své občany hodnotit na základě jejich „sociálních kreditů“. Bohužel nejde o vtip. Systém již běží, jen ne naplno, doposud již byly za nespolehlivé občany označeny miliony lidí v Číně.

Situace v Číně nyní

Čína již nějakou dobu používá (zatím jen v rámci testování) systém, díky kterému sleduje své občany a každý z nich je hodnocen. Jde o jakýsi pomyslný bodový systém, který hodnotí jejich chování a špatná životní rozhodnutí. Za různorodé a sebemenší přestupky jsou lidem ubírány body a pokud se dostanou na černou listinu, pak už si v podstatě nikde „neškrtnou“. Každý ví, že patří mezi „nedůvěryhodné“ občany.

A kde už systém napolo funguje? V květnu 2018 byl spuštěn pilotní kreditní systém v Pekingu, také v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang je moderní technologie využívána v boji proti separatismu. Se systémem se mohou lidé setkat také ve vysokorychlostních vlacích a v letadlech, kde je sledováno možné ohrožující chování cestujících.

Kolik lidí již bylo omezeno

Úřad, který byl pověřený shromažďováním a vyhodnocováním dat o každodenním chování občanů a firem, prý jen v roce 2018 zjistil asi 14 milionů příkladů „nedůvěryhodného chování“. Čína v rámci zavádění systému „sociálního kreditu“ zakázala „nespolehlivým“ občanům zaznamenaným v testovacím provozu například cestovat letadlem či vlakem, podle oficiálních čísel od čínské vlády tak pocítilo v roce 2018 omezení v dopravě přes 6 milionů lidí. Čínská vláda je se systémem spokojená a vychvaluje ho, díky němu prý splatila daně a dluhy 3,5 milionu firem a občanů, informuje o tom deník Le Figaro.

Jak to má vypadat v budoucnu

Budoucnost však bude ještě mnohem horší. Takzvaný „sociální kredit“ neboli hodnoticí systém má být totiž naplno spuštěn během roku 2020, kdy mají být hodnoceni úplně všichni. Bude tedy sledována celá 1,4 miliarda Číňanů? A ptáte se, jak budou občané monitorováni? Umělá inteligence bude analyzovat velké množství dat o chování každého občana, záznamy budou získávány z milionů bezpečnostních kamer, technologií na rozpoznávání obličejů, sociálních sítí, mobilních telefonů jedinců či z úředních záznamů. Tím půjde nejspíš o největší datový soubor na světě. Monitoring budou ale moci provádět i policisté s inteligentními brýlemi, díky nimž rozpoznají obličeje občanů, a tak si je dokážou spojit s informacemi v databázích. Jednoduše budou úplně všichni občané sledovaní, a tak budou neustále pod dozorem státu.

Důvod čínské vlády

Čína musela do moderních technologií a umělé inteligence investovat obří množství peněz, aby svůj záměr mohla realizovat. Politici ani čínská média nezpochybňují kreditní systém a nikdo z vlády neřeší a zřejmě ani nehodlá řešit možné omezování základních práv a svobod. Proč systém Čína chce? Čínská vláda prý chce skrz systém zlepšit chování obyvatel. Toho hodlá dosáhnout odměňováním „spořádaných“ občanů a naopak trestáním zdiskreditovaných.

Cílem je podle dokumentu vládního webu umožnit libovolný pohyb „důvěryhodným“ a lidem na černé listině v libovolném pohybu zabránit, informoval o tom Le Figaro. Čínská vláda rovněž tvrdí, že má systém dohlížet i na lidi u moci a že by mohl být „všelékem“ na ekonomické i společenské problémy. Zatímco čínské vedení systém obhajuje a chválí, západní média plán úplného kreditního systému kritizují a přirovnávají ho k Orwellovu Velkému bratrovi.

Jak se dostat na černou listinu?

Jakmile se člověk prohřeší, může očekávat zhoršení svého „sociálního kreditu“. Dostat se na seznam „nedůvěryhodných“ občanů nebude vůbec těžké, což ostatně můžete posoudit sami. Mezi ty ještě pochopitelné přestupky patří třeba nezaplacení daní, složenek či pokuty, nebo přecházení ulice na červenou či mimo přechod. Za to vše se lidem strhnou body. Pro to, aby se někdo z nich stal „špatným“ občanem podle čínského systému, stačí ale také jen například venčit psa bez vodítka, kouřit v nekuřáckých zónách, řídit špatně auto či online zveřejňovat „falešné“ zprávy.

Hodnocení ale ovlivní také koníčky, finanční stabilita, rodinné poměry či zapojení se do komunity a společenského života, oblíbenost a hodnocení v práci či způsob života, ale dokonce i třeba to, zda jedinec upřednostňuje dovážené zboží před tovarem z Číny nebo si třeba pořizuje kvanta videoher. V Číně není možné vyjadřovat nesouhlasné politické názory, protože i za to jsou minusové body. Budou rozhodovat ale i další faktory, všechny zatím nejsou známé.

Co nebudou moct „nedůvěryhodní“

Ti občané, kteří budou označeni za „špatné“, budou čelit velkému množství omezení a zákazů. Budou mít například velké omezení v dopravě (například bude problémové sehnat letenku), dále budou mít pomalejší přístup na internet či nebudou mít možnost získat lepší práci. Dále „nepořádní“ občané nebudou mít možnost vzít si půjčku či koupit si byt a děti těchto občanů se zase nedostanou na lepší školy.

Hodnocení tedy ovlivní celý život a může člověka přivést do velice tíživé situace, nemluvě o strachu a psychickém tlaku, který systém přinese. Kromě jednotlivců pak systém hodnotí i firmy. V roce 2018 například čínské úřady zakázaly „nedůvěryhodným“ pracovníkům vycestovat ze země, dále si pak lidé na černé listině nesměli po celý rok zakoupit lístky na vlak či do letadla. V budoucnu to chce Čína ještě vylepšit tím, že by „špatní“ občané nemohli celý rok používat vůbec žádný prostředek hromadné dopravy.

Jaké budou benefity pro věrohodné občany

„Spořádaní“ občané budou mít mnoho výhod, dalo by se říct, že ve všem budou upřednostňováni před „nedůvěryhodnými.“ Budou mít například přístup do lepších škol a hotelů, slevy v internetových obchodech, lepší umístění v seznamkách či dokonce kratší čekací lhůty na zákrok v nemocnici.

Rizika systému

V souvislosti se zavedením sociálního hodnocení se nabízí i řada otázek, ať už těch etických, tak i těch technických. Jak to celé dopadne, když takový sledovací systém zavádí země, která zakazuje svobodu slova a myšlení? Je rizikem, že se v Číně (a možná časem nejen v Číně) situace zvrtne a půjde jen o veřejné stíhání a trestání lidí, kteří budou pro zemi potencionální hrozbou. Co když bude „sociální kredit“ jen nástrojem na nepohodlné?

A jak bude systém zabezpečen proti hackerům a podvodům? V databázi budou velice citlivá data o 1,4 miliardě lidí a přístup k nim bude mít velké množství osob, už jen to je znepokojivé. Tchajwanský matador IT byznysu Kai-Fu Lee, který působil například v Applu, Microsoftu a Googlu, sdělil, že Čína klade důraz hlavně na výkon a cíle, ochraně osobních dat a morálním otázkám prý ve srovnání s USA nevěnuje takovou pozornost. Dalším problémem může být chybovost systému, obzvlášť pokud bude hodně osob nosících stejné příjmení. Kdo jim pak zaručí, že systém neudělá chybu? A co když navíc půjde systém obejít? Někteří Číňané již prý nyní platí hackerům za to, aby jim změnili jejich hodnocení a oni tak měli vyšší kredit.

Máme se bát?

Otázkou je, zda se i v jiných zemích časem nezavede systém hodnoticí a omezující  občany. Není vyloučeno, že se  mohou inspirovat i další autoritářské režimy. I když by tyto země nebyly tolik technologicky vyspělé jako Čína, stačilo by jim ke kontrole občanů jen rychlé šíření chytrých telefonů. Mobily by totiž rovněž mohly umožnit dohled nad lidmi kdekoliv na světě. Kreditní skóre ovlivňuje už nyní životy lidí na Západě, například takové černé seznamy neplatičů či sledování jednotlivců existují i v demokratických zemích.

Bodové hodnocení používají například finanční instituce při posuzování žádostí o úvěry v USA a v EU, čínský systém je jakousi obdobou, ale s rozšířením do všech sfér. Například vyšetřování agentury AP, ověřené vědci z Princetonské univerzity, nedávno poukázalo na to, že společnost Google ukládá údaje o poloze mobilů, jenž využívají její aplikace, a to i přesto, že se tomu uživatelé snaží předejít změnou nastavení. A jiným příkladem je zase třeba studie Georgetownské univerzity, která mapuje databáze tváří v USA. Jde přitom o obří úložiště s daty o více než 117 milionech Američanů. A co je více zarážející, je fakt, že jsou v databázích i lidé, kteří nikdy nespáchali žádný trestný čin. V současné době neexistují pravidla upravující, jak s daty zacházet. Dále čtěte: S novou aplikací se najíte kvalitně a hlavně levně. Víme, jak funguje.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda