S novou aplikací se najíte kvalitně a hlavně levně. Víme, jak funguje

 Technologie 
22. října 2019 15:27 / Blanka Štiková
  0
📷
8 fotografií v galerii
Cílem projektu je předcházet plýtvání potravinami Pixabay
Většina nesnězeného jídla z restaurací, kaváren a dalších podniků, které se neprodá, většinou skončí v odpadkovém koši. To je naprosto zbytečné plýtvání jídlem. A přesně proti tomu se rozhodli bojovat autoři projektu Nesnězeno.

Jak? Aplikací, která vám umožní přímo z restaurací zakoupit se slevou jídlo, které by jinak bylo vyhozeno. Jde přitom o kvalitní jídlo, které pouze v podnicích zbylo a neprodalo se.

V čem je projekt prospěšný?

Cílem projektu Nesnězeno je předcházet plýtvání potravinami a zároveň pomáhat podnikům efektivně hospodařit se surovinami tak, aby se nemuselo nic zbytečně vyhazovat. Díky projektu si lidé mohou koupit kvalitní jídlo za výhodnější cenu, zachrání se potraviny, majitelé podniků prodají všechno připravené jídlo a také se uspoří suroviny a energie na přípravu jídel. Všichni tak na využití aplikace jedině získají a šetří se nejen peníze, ale i životní prostředí.

V současné době existuje jak mobilní aplikace Nesnězeno, tak i stejnojmenná webová stránka, má také facebookovou stránku. Pomocí mobilní aplikace si mohou lidé koupit za zvýhodněnou cenu neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. Jedná se však pouze o kvalitní jídla z daného dne nebo pochoutky, kterým se blíží datum expirace.

Výsledky aplikace

Podle webových stránek projektu Nesnězeno si aplikaci doposud stáhlo již 55 119 uživatelů, jde o lidi, kteří nejen pomáhají šetřit suroviny, ale také se dobře najedí za výhodnou cenu. Po celé ČR je v současné době do projektu zapojeno přes 280 podniků, které nabízejí nesnězené jídlo. A hlavně se podle zakladatelů projektu již doposud povedlo zachránit přes 19 065 porcí jídla, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Aplikace Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací letos dokonce získala ekologického oskara v soutěži Energy Globe ČR.

Jak to funguje a co si můžete zakoupit?

Jde o jednoduchý a rychlý způsob objednávky, platby i vyzvednutí zboží zároveň. Aplikace Nesnězeno vám online najde nesnězené porce jídla v restauracích, kavárnách a ostatních podnicích, které se přidaly k projektu Nesnezeno.cz a zbylé jídlo nabízí v aplikaci se slevou nejméně 30 %, ale i vyšší. V nabídce jídel, která se v daný den nestihla prodat, jsou neprodaná menu, večeře a zákusky všeho druhu za sníženou cenu, takže se dobře najíte a navíc ještě ušetříte.

Tato nabídka jídel se ukazuje uživatelům z okolí, kteří si tuto aplikaci nainstalovali. Uživatel si poté může jídlo v daném městě vybrat, zamluvit a hned ho po internetu zaplatit kartou. Tím uživatel získá kód, kterým se prokáže obsluze v podniku, stačí si jen včas přijít pro svoji objednávku do podniku.

Jak aplikaci začít používat?

Mobilní aplikaci Nesnězeno můžete stáhnout na Google Play nebo App Store a pro Android a iOS je zdarma. Když se do aplikace přihlásíte, její používání je jednoduché. Dole jsou 4 ikony – Jídlo, Podniky, Objednávky a Váš profil. V ikoně Podniky naleznete jména včetně adresy a popisu zapojených restaurací. Když rozkliknete nabídku jídla, můžete si rovnou vybrat danou porci ve vámi zvoleném městě. Vždy vidíte fotku s počtem porcí, cenou, dále vidíte adresu podniku a do kdy se musí jídlo vyzvednout. Pro objednávku kliknete na „Jídlo“, zvolíte počet porcí a hned zaplatíte pohodlně kartou, poté dostanete kód na váš e–mail.

Jak to vzniklo?

Původně jde o dánský projekt fungující už v několika západoevropských zemích. Nápad na českou aplikace Nesnězeno však vznikl v hlavě mladé architektky z Brna, Michaely Gregorové, která našla inspiraci ve Francii, kde si poprvé všimla aplikace pro mobilní telefony nabízející levně jídlo z restaurací, které se ten den neprodalo. Zdálo se jí to jako skvělý plán a projekt chtěla uskutečnit v ČR a tím pomoci omezit plýtvání jídlem. Michaela chtěla zacílit hlavně na studenty a lidi, kteří mají hlouběji do kapsy a zlevněné jídlo by tedy uvítali.

Michaela oslovila kamaráda Jakuba Henniho, se kterým již předtím spolupracovala na jiném projektu, toho projekt zaujal, a tak v listopadu 2018 vytvořili nejprve na zkoušku platformu zachraňující před vyhozením neprodané porce kvalitního jídla. Zprvu začali jen facebookovou stránkou Nesnězeno, kde nabízeli neprodaná jídla podniky pouze z Brna. Za pouhých 5 měsíců fungování se díky stránce povedlo zachránit asi 6 000 porcí jídla a jejich stránka získala 15 000 fanoušků.

Stránka se tedy rychle osvědčila a zájem projevovali i fanoušci z jiných měst. Proto autoři následně zahájili vývoj mobilní aplikace pod stejnojmenným názvem, která byla spuštěna v dubnu letošního roku. Aplikaci, která funguje na jednoduchém principu, si jen za první den stáhly tisíce lidí. Aplikace umožnila zapojení podniků po celé ČR, záchrana jídla se tak z Brna po internetu rozšířila také do Prahy, Českých Budějovic, Olomouce a Ostravy. Postupně je v plánu přibrat i další města. Dále čtěte: Už znáte aplikaci, která vám v Praze výrazně ulehčí život?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít