Čína vyvíjí lasery, s jejichž pomocí dokáže v případě konfliktu oslepit americké špionážní družice

Pozemní lasery mohou zasáhnout družice
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technologie 
03. října 2019 09:40 / Internet
  5   1
Čína podle USA buduje speciální laserová zařízení, které mohou oslepit americké výzvědné družice. Čínské pozemní lasery by v případě konfliktu mohly zacílit na americké špionážní satelity KH-11 a oslepit jejich optické senzory.

Podle amerického vesmírného velitelství je velice pravděpodobné, že Čína vyvíjí laserové zbraně, které by mohly v případě konfliktu vyřadit americké špionážní družice. Tyto družice dokážou ve velkém rozlišení monitorovat čínské území.

Speciální lasery by mohly družice takzvaně „oslepit“ tím, že paprskem zasáhnou optické senzory satelitů na oběžné dráze. V případě konfliktu by čínské pozemní laserové zbraně mohly vyřadit celou flotilu amerických špionážních satelitů KH-11, které obíhají Zemi ve výšce 967 kilometrů.

Čínský laser by však musel být velmi silný, jelikož paprsek by ztratil velké množství energie při průchodu atmosférou. Podle USA je tedy také možné, že Čína vyvíjí satelity, které by mohly laserem útočit na jiné satelity ve vesmíru.

Americké ministerstvo obrany se tak domnívá proto, že Čína prováděla ve vesmíru celou řadu zvláštních pokusů a manévrů. Stejně tak existuje podezření, že čínské satelity mohou mít dvojí využití. Například satelit pro sběr vesmírného odpadu by mohl stejně tak dobře být použit proti jiným satelitům.

Vesmírné družice představují dnes komunikační a navigační páteř jakékoliv armády. Proto by při jejich vyřazení nepřátelská země získala obrovskou výhodu. Podle expertů je proto jen otázkou času, kdy budou satelity vybaveny obrannými systémy. Dále čtěte: Evropská raketa vynesla na oběžnou dráhu unikátní satelit.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu