Rovnováhu bude pomáhat lidem vracet robotický ocas. To není vtip, ale technologický pokrok
Už nás moc nepřekvapuje, že po světě se prohání autonomně řízené automobily, drony, v kapse nosíme výkonné počítače a reklamu nám servíruje umělá inteligence. Přesto tušíme, že se každým dnem posouvají všechny tyto vynálezy ještě dál. Technologie už dokážou zázraky. Čtěte také: Ochrnutí po úrazech páteře zabrání injekce nanočástic. Prý už brzy.
Příkladem jsou i ty, na kterých pracuje tým vědců z japonské univerzity v Keiu. Díky jejich práci by se mělo podařit vrátit lidem (kteří o to budou stát) ocas. A jak už bylo uvedeno, neznamená to, že vědci vyhotovili něco, co by mělo sloužit jako kostým na karneval, ale technologický vynález, který by měl některým jedincům usnadnit život.
Robotický ocas pomůže lidem zlepšovat rovnováhu
Zařízení, které nedávno vědci představili, i když se v komerční sféře ještě nenabízí, se jmenuje Arque. Je to vlastně robotický ocas, který rozšíří přirozené schopnosti lidského těla. Inspiraci našli tvůrci u opic, které umí přeskakovat ze stromu na strom, a přitom používají ocas jako vyvažující kormidlo.
Pokud vám vrtá hlavou, k čemu lidem taková technologická vychytávka může sloužit, pak věřte, že je hned několik oblastí. Hlavním smyslem robotického ocasu má být zlepšení rovnováhy člověka. V praxi tak bude moci Arque (viz video v odkazu) usnadňovat přenášení těžkých břemen a obecně dovolí širší škálu pohybů.
Využívat by se měl i v herním průmyslu, nejvíce ve virtuální realitě. Tam totiž může robotický ocas fungovat jako efektivní nástroj pro získání zpětné vazby při brouzdání virtuálním prostorem.
Plastové obratle a umělé svaly
Základ robotického ocasu tvoří modulární konstrukce z plastových obratlů. Tato koncepce umožňuje přidávat nebo odstraňovat jednotlivé segmenty, díky čemuž lze dosáhnout ideální délky pro každého uživatele. Pohyby ocasu má na svědomí kvarteto umělých svalů, které se dle aktuální potřeby stahují či roztahují. Jako pohon je použit vzduchový kompresor, který do svalů vhání stlačený vzduch. Čtěte také: Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny.