Speciální aplikace umí podle fotografie očí odhalit vážnou nemoc

 Technologie 
31. července 2019 20:27 / Terezie Zamlynová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Fotka může odhalit vážné onemocnění Archiv
Leukokorie nebo-li bělavý svit zornice představuje jeden z nejzávažnějších příznaků nitrooční patologie. Nyní existuje nová česká mobilní aplikace s názvem Eye Check, která ji umí odhalit, a tím zachránit pacientům nejen zrak, ale potažmo i život.

Aplikace je totiž schopná rychlou analýzou fotografie, která byla pořízena mobilem, zjistit, jestli dotyčná osoba leukokorií netrpí.

K odhalení leukokorie přitom stačí i nekvalitní foto. Ano, většinou vyjde v takovém případě takové, na kterém má fotografovaný člověk červené oči. Ty se jako estetický problém dají odstranit dnes již v celé řadě programů nebo aplikací. Jestliže se ale vyfotí nemocná osoba – výsledek je jiný. Její oči svítí do běla. O nemoci přitom vůbec nemusí vědět.

Každopádně – pokud se ukážou bíle svítící oči, jde o oční vadu signalizující hned několik závažných onemocnění (viz obrázek ve fotogalerii). Návštěva lékaře by v takovém případě měla následovat co nejdříve.

Selfie, které umí odhalit nebezpečí

Aplikaci Eye Check naučili vývojáři na 1600 fotografiích rozeznat pacienty s leukokorií. Stačí si jen s její pomocí udělat tzv. selfíčko, tedy vyfotit se, a počkat pár vteřin.

Červené oči vznikají na snímcích u zdravého člověka, protože paprsek světla projde zornicí a odrazí se zpět v oku od prokrvené cévnatky. U nemocných je však mezi zornicí a cévnatkou překážka, což si nemusí uvědomovat. Nenastává odraz, ale vzniká bělavý svit. Běžným pohledem samozřejmě změny vidět nejsou.

Efekt, kterému se někdy též říká efekt kočičího oka, se projevuje u nedonošených dětí, u pacientů s nádorovým onemocněním oka, u lidí s vrozeným zákalem oční čočky a také u osob trpících toxoplazmózou a toxokarózou. To jsou závažná přenosná parazitická onemocnění šířená psy a kočkami.

Aplikaci používají už v několika zemích

Vývojářem a tvůrcem aplikace je Čech Pavel Hřebíček z Fakulty informatiky brněnského Vysokého učení technického (VUT). Vytvořil ji za pomoci oční lékařky Barbory Žajdlíkové z brněnské fakultní nemocnice.

Nejprve aplikaci naučili rozpoznávat na stovkách fotografií, které oko je zdravé, a které naopak nemocné. V testovací fázi jí pak předložili 556 dalších snímků. Eye Check vše správně určil u 98,14 procenta fotografií, což je podle odborníků velice dobrý výsledek.

Aplikace je v českém jazyce a v angličtině, ke stažení je po celém světě zdarma. Využili ji už vedle Evropanů také Kanaďané, Íránci, Mexičané nebo Nikaragujci.

„Eye Check je orientačním vyšetřením. Může napomoci k tomu, aby se pacient dostal k lékaři co nejdříve, čímž se zvyšují jeho šance na uzdravení,“ uvedl Pavel Hřebíček. Čtěte také: Aplikace ukáže, jak by okolní svět vypadal bez lidí. Odstraní všechny, i selfíčko bude bez vás.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty