Díky algoritmům lze detekovat pohyb, tep i emoce jednotlivých osob přes zeď

 Technologie 
22. června 2019 11:29 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nový typ radaru funguje podobně jednoduše jako Wi-Fi Depositphotos
Detekce osob skrze zdi? Většinou se o ní hovořilo jen v souvislosti s vyspělými a tajnými vojenskými výzkumy. Nyní vědci z Massachusettského technického institutu (MIT) představili nový typ radaru, který je určený na takovouto detekci lidí přes zeď.

Tento radar vyniká jednoduchostí a tím, že kromě jednotlivých osob a jejich pohybu je možné jim měřit například i jejich tep a emoce. Navíc s vysokou přesností.

Nový radarový systém je založený na technologii FMCW (Frequency-Modulated Continuous-Wave Radar), která měří vzdálenost dle frekvenčního rozdílu mezi vyslanými a odraženými vlnami. Používá se frekvence 5 GHz až 7 GHz s tím, že výkon je pouze 0,1 procenta toho, na kterém pracuje standardní Wi-Fi router.

Díky kombinaci jednoho vysílače a několik snímacích antén, které jsou rozmístěny na rozdílných pozicích pro měření zmíněných odražených vln, je tak možné měřit potřebné objekty s přesností na centimetry, přičemž rychlost snímání probíhá v reálném čase. Odražené vlny totiž k přijímači dorazí jen za několik desítek nanosekund.

Dostupné mají být i v domácnostech

Podobné systémy už opravdu nějakou dobu existují, pro běžné lidi však dosud nebyly dostupné. Teď je ale vědci zjednodušili a vyvinuli tak, aby pomocí této technologie vznikala nová komerční řešení, která budou dostupná už i pro domácnosti, ale též nemocnice, pečovatelské domy a další.

Detekce člověka a jeho těla

Možné tedy bude detekovat jakýkoli objekt, ale aby se dal přístroj využít i pro lidi, musí bezpodmínečně docházet k detekci lidského těla.

To se daří za pomoci speciálních algoritmů, které se naučí a posléze dokáží rozpoznat lidské tělo v různých úhlech a pozicích z méně přesných dat. Systém musí dále rozpoznat pohyb člověka, aby se z detekovaného lidského těla najednou nestala směs šumu, který nepůjde rozpoznat vůči ostatním objektům.

Zařízení tak poté již správně bude moci detekovat jednotlivé části lidského těla a jejich pohyb v prostoru - hlavu, tělo, ruce nebo nohy.

Jakýsi monitor sledující dýchání i tep

Když vědci zkoumali snímaná data, zjistili, že malá část signálu respektive rekonstruovaného obrazu neustále mizí a zase se objevuje. Ukázalo se, že změnu v signálu způsobuje dýchání člověka, které tak bylo možné zapracovat do algoritmů. Tyto algoritmy ho poté správně detekují a operátor s výslednými daty může dále pracovat.

Podobně vědci došli i k měření tepu srdce, protože jak srdce pumpuje krev do celého těla, v určitých částech těla dochází k jemné oscilaci, kterou jsou schopny algoritmy zachytit i v obrovském šumu okolních signálů.

Přesnost na centimetry, klidně více lidí najednou

Technologickou vychytávku přitom bude možné využívat i v případě, že bude třeba detekovat více objektů (i lidí). Zatímco se dvěma přijímači lze detekovat objekty ve 2D, se třemi správně rozmístěnými přijímači bude možná rekonstrukce 3D pozice. Takže půjde rozpoznat, zda například člověk za zdí stojí, leží a podobně. Když bude nutné sledovat více lidí najednou, bude to znamenat zvýšení počtu antén.

Jmenuje se Emerald a už se testuje

Poněvadž se vědci rozhodli z projektu udělat samostatnou společnost, dostal jeho prototyp produktu jméno. Říkají mu Emerald a podle dostupných informací ho momentálně testují celkem v 200 domovech.

Jsou si vědomi toho, že možnosti nasazení zařízení jsou totiž obrovské. Od hlídání dýchání a tepu dítěte přes hlídání pádu zejména starších lidí na zem. Navíc nenásilně, bez přímého narušení soukromí, přes zeď.

I to je důvod, proč se počítá s tím, že budou součástí chytrých domů budoucnosti. Svoji roli mají mít však i v pokročilých systémech nemocnic a dalších zařízeních, kde může umělá inteligence hlídat pohyb a vlastnosti lidí bez toho, aby museli mít na sobě připnuté různé měřící zařízení. Čtěte také: Umělá inteligence už umí napodobit hlas i tvář. Stačí jí k tomu vteřiny.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím