Hit internetu: Aplikace, která vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří, skrývá velké nebezpečí

 Technologie 
09. srpna 2019 14:40 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
V aplikaci FaceApp už jste mohli vidět například moderátora Leoše Mareše Instagram
Určitě jste za poslední dobu někde na internetu viděli nějakého svého známého vyfoceného v podobě, jako kdyby zestárnul o desítky let. Jde o aplikaci FaceApp, která upraví vaši fotku, a vy za pomoci umělé inteligence virtuálně zestárnete. Tyto upravené fotky však jsou nejspíše daleko od reality. Dokazuje to většina snímků známých tváří, které populární aplikaci také propadly. Ačkoliv to všechno vypadá jako nevinná zábava, vaše data mohou být ohrožena.

Aplikace FaceApp je dostupná od roku 2017, ale pořád je populární. Doposud si ji opatřilo už 80 milionů uživatelů, říká šéf firmy FaceApp Jaroslav Gončarov. FaceApp je v posledních týdnech jednou z nejstahovanějších aplikací pro iOS i Android. Internet doslova zahltily fotografie celebrit upravených touto virtuální aplikací. Lidé je sdílí s hashtagem #faceappchallenge.

Mohli už jste vidět například moderátora Leoše Mareše, známou zpěvačku Miley Cyrus, komika Kevina Harta, slavného kuchaře Gordona Ramsayeho či manžele Heidi Klum a Toma Kaulitze.

Skryté nebezpečí v aplikaci

Upravená fotka v aplikaci FaceApp možná vyděsila mnoho lidí tím, že jim přidala vrásky a desítky let k tomu. To ale není nejspíše to hlavní, čeho by se při použití této aplikace měli obávat. Aplikace FaceApp totiž ke své funkcionalitě vyžaduje přístup k vašim osobním datům, která pak kopíruje a nikdo neví, jak s nimi dále nakládá. Autoři aplikace se snaží obvinění vyvrátit.

Z telefonu si FaceApp vyžádá přístup k celé vaší galerii pořízených fotografií. Pokud se přihlásíte přes Facebook, aplikace o vás zjistí i e-mailovou adresu, veřejné informace a fotografie na vašem profilu.

Ohrožení z Ruska?

Když vlivný vývojář Joshua Nozzi vyjádřil podezření, že aplikace k sobě sama stahuje všechny fotografie z telefonů uživatelů, začal se rozdmýchávat oheň. Sám Nozzi tuto informaci pak odvolal.

Dále o tom informovala i respektovaná technologická média jako TechCrunch nebo 9toMac. Server Gal Post upozornil, že ke všem sebraným datům aplikace FaceApp mohou mít přístup i další ruské subjekty. Společnost vlastnící FaceApp je totiž zaregistrována v Rusku, k jejím datům tak může mít přístup i ruská tajná služba.

Mezitím ale stihl například vlivný americký senátor Chuck Shumer požádat o prošetření aplikace FBI a Federální obchodní komisí. Podle něj uživatelé ztrácejí kontrolu nad svými osobními údaji a tvůrce aplikace je neinformuje o jejich dalším využití. FaceApp umožňuje správcům programu získat úplný přístup k osobním datům a fotografiím uživatelů. Obrázky k úpravě se totiž odesílají ke zpracování na serverech FaceApp.

Před aplikací varoval například i portál Marketwatch. „Bylo tu mnoho obav týkajících se Rusy vlastněných aplikací, které jsou nuceny ruskou vládou k poskytnutí přístupu na data a servery,“ konstatoval bezpečnostní expert Robert Siciliano ze společnosti Safr.me. Siciliano také podotkl, že lidé se u aplikací chvíli pobaví, ale neuvědomují si, že ty si na oplátku berou značnou část jejich bezpečnostních dat.

Co na to autoři aplikace?

FaceApp je dílem ruské firmy Wireless Lab sídlící v Petrohradě. Wirelass Lab se vyjádřila k mnoha sporným otázkám. Především nestahuje všechny fotografie, ale jen tu nutnou pro samotnou transformaci. Daný snímek neodchází nikam do Ruska, ale přeměna se děje na cloudu Googlu nebo Amazonu, reálně na jejich serverech v USA. Autoři otevřeně přiznávají, že ke zpracování různých filtrů využívají vlastních serverů. Dále firma tvrdí, že nashromážděné fotografie uživatelů prý po 48 hodinách údajně maže, a nikomu prý informace nepředává ani neprodává. Společnost Wireless Lab se prý snaží vyhovět i žádostem o smazání dat uživatelů, nyní takových požadavků přibývá.

Co tedy nedělat? Co o nás ví Facebook a Google?

Nebezpečím jsou hlavně různé klony, které se za aplikaci FaceApp vydávají, a které vznikly právě za účelem dostat z lidí uživatelská data. Také bychom neměli jen tak aplikacím odsouhlasit a odklikat hlášení jako: „trvalý a neodvolatelný přístup k obsahu“ (který aplikaci poskytnete) či „právo ho dál využívat a veřejně šířit.“

Facebook a Google o nás mají obrovské množství informací, ať už díky dobrovolnému zadávání naší polohy či veřejným informacím přímo od nás. Guardian například upozorňuje na to, že Facebook využil fotografie nejméně 10 milionů uživatelů, aby vylepšil schopnost své platformy rozpoznávat lidské obličeje a přiřadit je ke konkrétním uživatelům. Google využil fotografie alespoň 8 milionů uživatelů za stejným účelem. Je vlastně užitečné přemýšlet o internetové bezpečnosti. Čtěte dále: Čína v příštím roce představí ekologické město budoucnosti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky