Umělá inteligence pomáhá hledat firmám nové zaměstnance

 Technologie 
05. září 2019 15:37 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Umělá inteligence umí najít vhodného zaměstnance rychleji než personalisté nebo lovci mozků Depositphotos
Umělá inteligence (Al) stále více zasahuje do lidské činnosti v mnoha oblastech. Je přitom jasné, že přesto existují rezervy v tom, kam všude může vstoupit. A tak téměř každý měsíc přichází nová informace o tom, co dalšího se stalo pro Al úkolem. Nyní se hovoří o tom, že vstupuje na trh personální. Bude zkrátka pomáhat firmám s výběrem nových zaměstnanců.

Průzkumy v oblasti personalistiky a lidských zdrojů ukazují, že jen zhruba pouhých 10 procent životopisů poslaných do různých výběrových řízení je skutečně takových, které stojí za úvahu. Důvod je jasný – jen takto nízké procento prý odpovídá požadavkům na pracovní pozici. Ti ostatní to jen „zkouší“.

Pomocí technologie se vše zkrátí a zefektivní

A protože oblast HR (personalistiky) nyní už nespoléhá vždy jen na to, co kdo do výběrového řízení pošle, pomáhá personalistům i takzvaným headhunterům (lovcům mozků) moderní technologie. Například vyhledávací algoritmy. Pročesávají interní databáze kandidátů, externí zdroje a sociální sítě. Když narazí na vhodného kandidáta, vyberou ho. Dokážou se učit a vyhledávání stále zdokonalují. To, co by člověk pročítal a filtroval dny, tak nyní zvládne AI během vteřin. Pátrání se tak výrazně časově zkracuje.

A tím využívání umělé inteligence nekončí. Naopak – přichází další fáze. Po předvýběru vhodných kandidátů nastupují takzvaní HR chatboti. Sami cíleně a individuálně oslovují vybrané kandidáty přes chatovací aplikace typu Facebook, Messenger nebo Viber, někteří dokážou i sepsat e-mail. Komunikační robot má na starosti prvotní oslovení a ověření, zda je kandidát skutečně pro firmu vhodný a jestli má o práci zájem.

Chatbot udržuje kontakt s vybranou osobou. Skoro lidsky

Technologie je již na takovém stupni vývoje, že chatbot umí odpovědět potenciálním zaměstnancům na základní otázky, provede další filtr a vybrané lidi setřídí v interní databázi. Ve finále nabídne soupis nejlepších kandidátů, kteří se na danou pozici hodí a projevili o ni zájem. Na rozdíl od personalistů lidských tito se nikdy nezastaví. S vytipovanými lidmi tak dokážou komunikovat dvacet čtyři hodin sedm dnů v týdnu, kdykoli vytipovaní jednotlivci chtějí. Chatbot je dokonce pozve i na pohovor, aby „kořist“ neunikla, zároveň s ní udržuje kontinuální vztah ve všech fázích náboru. Už je to prostě tak – umělá inteligence dokáže nasimulovat, když je to třeba, velmi osobní přístup.

I v Česku už jsou zkušenosti

Chatboty už běžně pomáhají v komunikaci a předvýběru zaměstnanců do výroby například ve společnosti Knorr-Bremse, která vyrábí brzdové systémy pro železniční a užitková vozidla. Tato česká pobočka, sídlící v průmyslové zóně u Liberce, byla mezi prvními firmami, které v České republice chatboty začaly využívat pro nábor lidí.

Jisté je tedy jedno. Umělá inteligence zásadně mění a v brzké době měnit bude přístup k lidem a také lidským zdrojům. Čtěte také: Bankovní umělá inteligence má jméno Nikita. Odhadne lidi i podle typu jejich mobilu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47