Víno servírované robotem? Takový bar už najdete v Praze

 Technologie 
07. září 2019 18:15 / Blanka Štiková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Cyberdog je vůbec první robotickou vinárnou v ČR Instagram
Může se to zdát jako šílenost či sci-fi, ale je to realita. Pokud si chcete vyzkoušet být obsluhováni robotem, tak můžete vyrazit do jednoho pražského baru v Nových Butovicích, kde je víno rozléváno robotickou rukou a podáváno robotickým vozíkem.

Svět robotizace jde neustále kupředu, takže kdo ví, jak bude vypadat budoucnost. Třeba právě nějak takhle bude časem vypadat každý bar…

O jaký projekt jde

Ve světě již několik podobných konceptů existuje. Cyberdog je vůbec první robotickou vinárnou v ČR. Projekt pojmenovaný Cyberdog je technologicko-informační centrum s roboticky obsluhovanou vinárnou. Co projektem tvůrci chtějí ukázat? Podle autorů směřuje doba čím dál tím více k umělé inteligenci. Projekt je založený na myšlence technologického pokroku 21. století a ukazuje budoucnost, ve které budou stroje přebírat práci lidem. Původní inspirací prý byli roboti míchající drinky v Las Vegas nebo na zaoceánských lodích.

Kdo projekt vymyslel a kdy vznikl?

Kdo za konceptem stojí? Autorem je umělec a architekt David Černý, který spolupracoval s dalšími členy týmu ateliéru Black n' Arch pod vedením architekta Tomáše Císaře. Ateliér je součástí koncernu Trigema, který budovu postavil a zároveň do projektu vložil přes 21 milionů Kč. Jak dlouho trvala realizace projektu? Zhruba rok a půl. A kdy projekt vznikl? Provoz centra byl zahájen na podzim 2018.

Co vás v baru čeká

Veřejný prostor vinárny je v přízemí i v prvním patře budovy. Co v baru uvidíte? Sci-fi prostředí s barem, stolky a židlemi a s pohybujícím se ramenem oranžového robota, který nemluví. Je to robot od Kuka Robotics, jenž je naprogramovaný přesně pro dané potřeby. A jak si objednáte? Pomocí tabletu, který je umístěn na každém ze stolů.

Co je v nabídce?

A jaká je vlastně nabídka? K pití si můžete dát některé z vín, například Pinot Blanc, Chardonnay, Frankovka či Zweigeltrebe rosé. V nabídce jsou ale i další nápoje. K dispozici je také drobné občerstvení v podobě polévky, wrapu, zeleninového salátu atd.

Co následuje po objednání?

A kdo vás bude obsluhovat? Hned, jak si objednáte, robotická ruka umístěná za barem v přízemí vybere láhev vína, odšroubuje ji a do připravených sklenic rozlije víno. Nalévá se přesné množství 0,125 litru. Nakonec dá robotická ruka sklenici do speciálního vozíku na stropě a ten ji doručí až ke stolu. Robotický vozíček rozváží objednané víno i další občerstvení k zákazníkům v obou patrech objektu. Po převzetí se vozík zase vrátí zpět nahoru.

Ale lidský personál zde stejně nechybí

V baru funguje jednoduchý a plně automatizovaný proces, ale lidská obsluha je i přesto v podniku přítomna. A ptáte se proč? V nabídce je totiž například několik menších jídel, které však robot neumí připravit... A pak také když chcete zaplatit kartou, tak na stolech nenajdete bezkontaktní platební terminály. Samozřejmě je možné platit i hotově, a to u obsluhy vinárny. To je docela podstatná část celého procesu.

Kdy má bar otevřeno a jak se do baru dostanete?

Kdy má bar otevřeno? Můžete tam zavítat od pondělí do pátku, a to od 16:00 do 22:00 hodin. A kde pověstný bar najdete? Cyberdog je umístěný v Seydlerově ulici na novém pěším korzu, které směřuje od stanice metra trasy B Nové Butovice v Praze. Až narazíte na jakousi malou dvoupatrovou futuristickou budovu připomínající vesmírnou loď, jste na místě. Hned vedle nového objektu je plastika Davida Černého Trifot.

Čekají nás robotické bary?

Robotizace má své přívržence i odpůrce. A ptáte se, zda budou v blízké budoucnosti podobné bary všude? Automatizace monotónních činností by možná byla, ale stále ještě existují činnosti, které by nebylo tak snadné naprogramovat, jako třeba možnost placení bez přítomnosti lidské obsluhy apod. A navíc je zde také velká kapitálová náročnost. Takže nejspíše ještě nějakou dobu robotické bary všude nebudou… Dále čtěte: Aplikace, která vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří, skrývá velké nebezpečí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít