V Evropě vyrostla první robotická továrna na salámy. Přispěli do ní i Češi

 Technologie 
20. října 2019 11:38 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Něco podobného v Evropě v takovém rozsahu doposud neexistovalo Depositphotos
Roboti postupně nastupují do řady firem a stávají se samozřejmostí. Například v Rusku, zhruba sto kilometrů od Moskvy, byla postavená první robotická továrna na salámy v Evropě. Vše řídí systém, který ruskému koncernu dodala naše česká společnost.

Něco podobného v Evropě v takovém rozsahu doposud neexistovalo, a tak továrna na salámy, nazývaná v odborných kruzích next-gen, zaujala i samotný SAP. Ten projekt zviditelnil tím, že mu udělil cenu Innovation Awards 2019 v kategorii Digital Trailblazer.

Závod dokáže nyní každý den vyrobit kolem 100 tun uzenin, což by pokrylo zhruba polovinu jejich spotřeby v Česku. Daří se tomu díky téměř plné automatizaci. Zatímco jiné podobné závody (bez automatizace a robotů) zaměstnávají pro takový objem produkce kolem 700 lidí, toto unikátní zařízení v Kašiře na jih od hlavního města Ruské federace zaměstnává 3,5krát méně pracovníků. 

Většinu úkonů za lidi vykonávají automatické linky a robotické přepravníky. Software s prvky umělé inteligence (Al) pak zajišťuje nejen samotnou výrobu a expedici, ale také plánování nákupů, naskladňování surovin a vyhodnocuje efektivitu. Zatím jde o vlaštovku v tomto podnikání, ale zcela jistě nezůstane ojedinělá.

Výstavba uzenářského závodu pod taktovkou robotů vyšla mateřský potravinářský koncern Cherkizovo Group na úctyhodných 100 milionů dolarů (2,34 miliard korun). Robotizaci a automatizaci zajišťuje systém na bázi SAP S/4HANA. Právě ten Rusům dodala česká společnost.

Digitalizace a robotizace zasahuje i v jiných oblastech

Pokrok zkrátka zastavit nelze. Ve srovnání s předchozím vývojem jsou změny vyvolané současným aktuálním procesem digitalizace již mnohem rychlejší a pronikají v podstatě do všech oblastí života společnosti. I proto se hovoří o tom, že jsme svědkem Čtvrté průmyslové revoluce (4.0). A to jak ve světě, tak i u nás.

Do první vlny inovátorů v Česku se zařadily takové firmy, jako je Bosch, Arburg, Siemens nebo TPCA Kolín. Zde všude již robotizaci aktivně využívají. A statistiky hovoří o tom, že stroje připravené na Průmysl 4.0 (označení pro robotizaci) si nyní české podniky pořizují i v případě, že to zatím příliš nedává ekonomicky smysl. Vědí, že do budoucna se jim to přesto vyplatí.

Český statistický úřad letos uvedl, že vloni používala průmyslové roboty v Česku již více než polovina velkých, téměř třetina středních, ale též 6 procent malých podniků v odvětví zpracovatelského průmyslu. Psali jsme také: Česko je nadprůměrně robotizovanou zemí. Do 20 let roboti vezmou práci více než polovině zaměstnanců.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet