V Evropě vyrostla první robotická továrna na salámy. Přispěli do ní i Češi

 Technologie 
20. října 2019 11:38 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Něco podobného v Evropě v takovém rozsahu doposud neexistovalo Depositphotos
Roboti postupně nastupují do řady firem a stávají se samozřejmostí. Například v Rusku, zhruba sto kilometrů od Moskvy, byla postavená první robotická továrna na salámy v Evropě. Vše řídí systém, který ruskému koncernu dodala naše česká společnost.

Něco podobného v Evropě v takovém rozsahu doposud neexistovalo, a tak továrna na salámy, nazývaná v odborných kruzích next-gen, zaujala i samotný SAP. Ten projekt zviditelnil tím, že mu udělil cenu Innovation Awards 2019 v kategorii Digital Trailblazer.

Závod dokáže nyní každý den vyrobit kolem 100 tun uzenin, což by pokrylo zhruba polovinu jejich spotřeby v Česku. Daří se tomu díky téměř plné automatizaci. Zatímco jiné podobné závody (bez automatizace a robotů) zaměstnávají pro takový objem produkce kolem 700 lidí, toto unikátní zařízení v Kašiře na jih od hlavního města Ruské federace zaměstnává 3,5krát méně pracovníků. 

Většinu úkonů za lidi vykonávají automatické linky a robotické přepravníky. Software s prvky umělé inteligence (Al) pak zajišťuje nejen samotnou výrobu a expedici, ale také plánování nákupů, naskladňování surovin a vyhodnocuje efektivitu. Zatím jde o vlaštovku v tomto podnikání, ale zcela jistě nezůstane ojedinělá.

Výstavba uzenářského závodu pod taktovkou robotů vyšla mateřský potravinářský koncern Cherkizovo Group na úctyhodných 100 milionů dolarů (2,34 miliard korun). Robotizaci a automatizaci zajišťuje systém na bázi SAP S/4HANA. Právě ten Rusům dodala česká společnost.

Digitalizace a robotizace zasahuje i v jiných oblastech

Pokrok zkrátka zastavit nelze. Ve srovnání s předchozím vývojem jsou změny vyvolané současným aktuálním procesem digitalizace již mnohem rychlejší a pronikají v podstatě do všech oblastí života společnosti. I proto se hovoří o tom, že jsme svědkem Čtvrté průmyslové revoluce (4.0). A to jak ve světě, tak i u nás.

Do první vlny inovátorů v Česku se zařadily takové firmy, jako je Bosch, Arburg, Siemens nebo TPCA Kolín. Zde všude již robotizaci aktivně využívají. A statistiky hovoří o tom, že stroje připravené na Průmysl 4.0 (označení pro robotizaci) si nyní české podniky pořizují i v případě, že to zatím příliš nedává ekonomicky smysl. Vědí, že do budoucna se jim to přesto vyplatí.

Český statistický úřad letos uvedl, že vloni používala průmyslové roboty v Česku již více než polovina velkých, téměř třetina středních, ale též 6 procent malých podniků v odvětví zpracovatelského průmyslu. Psali jsme také: Česko je nadprůměrně robotizovanou zemí. Do 20 let roboti vezmou práci více než polovině zaměstnanců.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Američané se pustili do výroby nových jaderných bomb

Zavřít reklamu