Už znáte aplikaci, která vám v Praze výrazně ulehčí život?

 Technologie 
14. října 2019 14:01 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Cílem je poskytnout občanům Prahy základní a praktické informace z jejich prostředí Facebook
Mobilní aplikace Moje Praha byla vyvinuta za účelem informovat občany v Praze o co největším množství aktuálních dat z prostředí, kde se pohybují, a tím jim usnadnit život. Aktualizace se navíc bude stále zdokonalovat tak, aby co nejvíce vyhovovala veřejnosti.

A co vše se z aplikace dozvíte? Je toho mnoho. Zjistíte například praktické informace týkající se parkování, dopravy, kultury či otevíracích dob úřadů a institucí. Dozvíte se ale také třeba, zda je ve vašem okolí již plný kontejner nebo kde se nachází nejbližší sdílené kolo.

O aplikaci Moje Praha

Cílem mobilní aplikace Moje Praha je poskytnout občanům Prahy základní a praktické informace z jejich prostředí. Aplikace je pro Android a iOS ke stažení zdarma, volně dostupnou ji najdete na webu mojepraha.eu. Moje Praha je nová aplikace Hlavního města Prahy, která bude neustále obohacovaná a rozšiřovaná o další prvky, v blízké době například umožní ještě jednodušší komunikaci s úřady či inteligentní fulltextové vyhledávání.

Co se z aplikace dozvíte?

Aplikace Moje Praha uživatelům nabízí užitečné informace z veřejného prostoru Prahy a její funkce se budou stále rozšiřovat. V aplikaci najdete například kontakty a otevírací doby městských úřadů v Praze, otevírací doby a kontakty sběrných dvorů či seznam sídel městské policie. Zjistíte v ní ale také třeba seznam nejbližších lékáren, zdravotních zařízení, dětských hřišť, parků a veřejných WC. V aplikaci nechybí ani nejdůležitější telefonní čísla pro krizové situace, aktuální stav počasí či přehled kulturních akcí.

Pro řidiče pak aplikace poskytuje údaje o parkovacích zónách a u nových automatů využívajících SPZ vozidla umožnuje uživatelům platit parkování přímo přes aplikaci. Dále občanům aplikace ukazuje přehled dopravních kamer či počet volných míst na nejbližších P+R parkovištích v reálném čase, lze ale také například rychle přepnout do navigační aplikace.

Aplikaci lze jednoduše uživatelsky nastavit podle toho, která místa a informace uživatele nejvíce zajímají. V aplikaci máte také možnost vyhledávání, zobrazení mapy s možností navigace či možnost ukládat jednotlivá místa do oblíbených. Součástí aplikace budou i důležité push notifikace upozorňující občany na různé okolnosti, jako například dopravní uzavírky, nehody, extrémní výkyvy počasí, povodně a další rizikové události odehrávající se na území Prahy.

Novinky v aplikaci

V roce 2018 aplikace přinesla Pražanům hned dvě novinky. Díky první mají uživatelé přehled o aktuálním dění na pražských silnicích, aplikace například dokáže vyhledat snímky z nejbližších dopravních kamer. Druhou novinkou roku 2018 jsou dvě nové karty „Sdílená auta“ a „Sdílená kola“, které přibyly v sekci „Doprava“, uživatelé si nově mohou na mapě Prahy najít polohu sdílených automobilů a sdílených kol, a to v reálném čase. Z aplikace se tak dozví například informace o dostupnosti sdílených elektrokol a rovněž uvidí, kde se sdílená elektrokola nacházejí a zda je dané elektrokolo nabité či nikoliv.

Letos v únoru pak aplikace Moje Praha přidala možnost sledování naplněnosti některých pražských kontejnerů na tříděný odpad, to je možné díky sbírání dat ze senzorů umístěných v popelnicích. Tento projekt, který má pomoci efektivnějšímu plánování sběru odpadu, je zatím zkušební a potrvá rok. Pokud bude mít úspěch, tak se postupně senzory rozšíří do více kontejnerů. Projekt je součástí koncepce Smart Prague. Dále čtěte: Instagram chce zavést novinku, která by měla bojovat proti depresím a závislosti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet