Internet se blíží ke své další revoluci. Do pěti let přijde pokrok, který vyvolává i mnoho obav
Jsme (nejen v Česku) ale na takovou revoluci připraveni? Změna ve vnímání sítí a nových technologií je uvnitř společnosti patrná na každém kroku. Zároveň je však pravdou, že povědomí lidí o nových technologiích a otázkách ohledně bezpečnosti ovlivňují především kauzy jako byla třeba Cambridge Analytica, ovlivňování voleb ruskými trolími farmami nebo aktuální debata o spolehlivosti čínské firmy Huawei.
Jenomže data – to jsou především peníze a zisky. Tušíme, že už nyní, v době zastarávajících sítí 4G, se o nich mluví jako o nejdůležitější komoditě rozvíjející se společnosti. Jen pro zajímavost: uživatelé internetu vygenerují každý den 5 miliard GB dat. To už je pořádný balík, z kterého se dají vytěžit informace všeho druhu.
Změní dopravu, energetiku a celý svět...
Přesto spuštění 5G sítě budí rozruch. Nejde totiž jen o přechod na svižnější internet, ale o úplně novou technologickou realitu. Nová síť bude nejen podstatně rychlejší, ale bude mít i též výrazně nižší odezvu. Dařit se to má díky technologiím, které zatím kvůli dlouhým reakčním časům nemohly být brány v potaz. Myšleny jsou tím třeba autonomní řízení nebo operace na dálku.
Prostřednictvím 5G sítí a budoucí komunikační technologie se tak významně posílí a změní doprava, energetika, zemědělství, výroba, zdravotnictví nebo třeba obrana.
Očekává se, že vysokorychlostní technologie umožní skutečný digitální rozvoj, s čímž je spojená automatizace každodenních činností a využití internetu věcí v plném rozsahu.
Síť páté generace zároveň mnohonásobně posílí možnosti využití rozšířené a virtuální reality v nejrůznějších odvětvích. Zpracování dat nebude probíhat přímo v zařízení, ale v síti jako takové, technologii tak bude moct využívat každý s jakýmkoliv telefonem podporujícím 5G. Dalším očekávaným směrem je evoluce v komunikaci lidí a zkracování vzdáleností, ať už mezi rodinnými příslušníky, nebo třeba pracovníky jedné firmy v kancelářích na různých místech planety. Psali jsme také: Nastupuje nová éra - síť Li-Fi. Internet rozhýbe pomocí světla.
Zářná budoucnosti, nad kterou visí stín?
Podle odhadů odborníků se spuštění plnohodnotné 5G sítě dá v Česku očekávat do pěti let, tedy zhruba do roku 2024. Stoupne tím i objem informací přenášených přes internet mezi jednotlivými zařízeními. A právě v tom vidí někteří experti bezpečnostní rizika. Jakékoliv případné narušení může mít neskutečné dopady, protože na 5G budou závislé třeba zdravotnické služby. Případný výpadek tak může přímo ohrozit i lidské životy.
Hrozbou je však i to, že v blízké budoucnosti napojené na internet stoupne dál ještě i riziko zneužití dat. Odborníci na bezpečnost upozorňují na to, že útoky na celá města už ani dnes nejsou něčím nepředstavitelným. Například se letos v květnu takto dostalo do vážných potíží americké město Baltimore, když hackeři zašifrovali zastaralé počítačové systémy a za vrácení věcí do původního stavu požadovali výkupné v přepočtu asi dva miliony našich korun.
Přestože si město s pomocí odborníků dokázalo některé správní systémy rozšifrovat (zdaleka ne všechny), mnoho funkcí zůstalo na dlouhé týdny mimo provoz. Ve městě tak nebylo možné získat stavební povolení, prodávat a přepisovat nemovitosti nebo třeba platit pokuty. Město odhaduje, že ho celá eskapáda nakonec vyjde na něco málo přes 18 milionů dolarů - část pokryjí náklady za rozšifrování kódů, druhou pak ztráty na daních, ušlé poplatky a neproplacené pokuty.
Každopádně s příchodem 5G sítí pro běžné používání internetu se podle odborníků prý pro uživatele zase tolik nezmění. Dostane však lepší download, holografické telefonáty, virtuální realitu, nové aplikace a řadu dalších vychytávek, o kterých se nám v tuto chvíli ani nesní. Psali jsme také: Google o nás ví víc než kamarádi a blízcí.
Problémové frekvence a varování meteorologů
Síť 5G je však jednoznačným strašákem pro meteorology po celém světě. Obávají se totiž, že její příchod bude mít negativní dopad na jemné satelitní přístroje, které se nyní využívají pro předpovídání změn v zemské atmosféře. Důsledky by mohly být velmi vážné: zhoršené možnosti předvídání počasí, neschopnost varovat před silnými bouřemi – a tedy i ztráty na lidských životech a majetku.
„Způsob, jakým se 5G sítě zavádějí, vážně ohrožuje naši schopnost předvídat velké bouře,“ varoval letos v květnu v deníku Guardian meteorolog Tony McNally z European Centre for Medium-Range Weather Forecasts. „V důsledku by to mohlo znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Jsme tím velmi zneklidnění,“ dodal.
Problém podle studie v časopise Nature skutečně spočívá v tom, že rádiové frekvence, které budou nové 5G sítě využívat, můžou zřejmě rušit přístroje umístěné na satelitech, jež jsou jádrem moderní meteorologie. Čtěte také: Dvanáct technologií, které do šestnácti let zásadně ovlivní svět.