Již za tři roky vypluje přes Atlantik Titanic 2. Připomene tím sto deset let od tragédie

 Technologie 
10. listopadu 2019 19:09 / Terezie Zamlynová
  4
📷
3 fotografie v galerii
Příběh Titanicu známe i z filmového plátna Depositphotos
Chtít se nalodit na parník, který před více než sto lety tragicky skončil i se svojí posádkou a pasažéry, se pro někoho může jevit jako hazard a provokace osudu. Australský milionář Clive Palmer má však jiný názor. Chce, aby jeho Titanik 2 v roce 1912 původně plánovanou plavbu dokončil. Ledovec by v tom tentokrát zabránit neměl...

Asi není nikdo, kdo by neznal smutný příběh Titaniku. Lodi, která byla prohlašována za nepotopitelnou, a přesto skončila 15. 4. 1912 uprostřed ledových vln Atlantského oceánu. Je to událost, která stále budí silné emoce a není snad nikdo, koho by nefascinoval – včetně filmových tvůrců. A jak vidno, i snílků.

Australský milionář Clive Palmer již v roce 2012, kdy se vzpomínalo stoleté výročí potopení lodi, oznámil svůj záměr. A tím není nic jiného, než vybudovat loď, co ponese jméno Titanik 2 a vykoná stejnou trasu jako její předchůdkyně. V současnosti již tyto plány mají reálné rozměry. Palmer potvrdil, že loď by měla vyplout na moře v roce 2022, aby tak opět připomněla sto deset let od tragédie původního Titaniku.

Stejná trasa, stejné zařízení

Brázdit vlny bude nový Titanic po stejné trase jako tehdy, poveze tudíž rovněž pasažéry z anglického Southamptonu do New Yorku ve Spojených státech.

Tím však plány australského milionáře nekončí. Rád by se slavnou kopií lodi obeplul celý svět, aby se tím ještě důrazněji připomněla důvěrně známá tragická událost.

Rozdíl bude pravděpodobně v tom, že Titanik 2 vyrazí na moře z přístavu v Dubaji, odtud pak dál popluje do Southamptonu a směrem na západ.

Titanic 2 poskytne pasažérům i moderní technologie

A protože má být Titanik 2 věrnou kopií své předlohy, jeho interiér by měl být stejně vybavený jako byl na původním Titaniku. Počítá se však s dodatkem moderních technologií, které tehdy nebyly dostupné. Plavba lodí má být tedy skutečně luxusním a zároveň nesmírně realistickým zážitkem.

A aby byl dojem dokonalý, bude vv prodeji stejné množství palubních lístků jako původně. I v roce 2022 se počítá s rozdělením na první, druhou a třetí třídu.

Řada lidí si však klade již nyní otázku, co bude s lodí poté, pokud přepluje plánovanou trasu a objede následně svět. Stane se z ní běžný zaoceánský parník, který bude vozit kohokoli? Jaká bude návratnost této investice a vyplatí se to nejen lodní společnosti, ale i samotnému Palmerovi a dalším investorům?

Bude to show pro bohaté, aby se mohli chlubit?

Zatím to totiž vypadá, že Palmer pro svůj nápad nezískal tolik podpory, jakou očekával, a to v rovině finanční, ale i společenské. Mnoho lidí ho dokonce hodnotí jen jako blázna, který neví, co s penězi. A potomci obětí Titaniku? Ti nesouhlasí s tím, že by smrt jejich předků měla sloužit jako reklamní tahák, což se dá pochopit.

Další kritici varují, že si Palmer zahrává s osudem. Poukazují nejen na troufalost nositele myšlenky, ale též na to, že ze smrti více než tisíce lidí by se neměla dělat show pro bohaté, kteří se jen chtějí pochlubit netradičním zážitkem.

Pravdou je, že Palmer není však jediný, kdo podobný nápad dostal. Zatím však byly všechny plány na obnovení Titanicu pohřbeny.

Nepotopitelná loď

Původní Titanik vyrazil na plavbu v dubnu roku 1912 po velice mírné zimě. Právě kvůli nezvykle teplým podmínkám se řada ledovců z Arktidy dostala dále na otevřené moře, než je v tomto ročním obvyklé. Tam bohužel došlo k havárii, při které obrovský lodní kolos narazil na ledovec, potopil se a na jeho palubě zahynulo více než 1 500 pasažérů. Celá obrovská loď měla k dispozici pouhých 20 záchranných člunů, což se později ukázalo jako klíčové pochybení, kvůli kterému zemřelo tolik lidí. Čtěte také: Rusko zahájilo provoz nejdelší ponorky světa. Ponese smrtící torpéda Poseidon.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet