Kyborgové a hibernace. Realita, která pomůže s léčbou orgánů, rakoviny i stárnutím populace

Možná již za pár desítek let bude člověk definitivně jiný
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
10. prosince 2019 13:36 / Depositphotos
  0   0
Odvrátit problémy, které Japonsku hrozí v důsledku stárnutí populace a snižování porodnosti a nedostatku pracovních sil, mají pomoci nové technologie. Ty mají za cíl do třiceti let uvádět do běžné praxe hibernaci, náhradu lidských orgánů a vytvoření kyborgů.

Japonská vláda slíbila uvolnit 921 milionů dolarů (100 miliard jenů) na výzkumné projekty zaměřené například na umělou hibernaci či vývoj technologií, které by člověka mohly proměnit v kyborgy.

V rámci této iniciativy byli vědci vyzváni, aby navrhli efektivní způsoby, jak odvrátit problémy, které zemi vycházejícího slunce hrozí v důsledku stárnutí populace a snižování porodnosti. Konkrétně jde třeba o nedostatek pracovních sil.

Elektronika nahradí lidské orgány?

Nyní se zdá, že podle některých odborníků řešení spočívá právě v nahrazování lidských orgánů sofistikovanými elektronickými zařízeními a v ukládání lidí do stavu podobného zimnímu spánku.

Japonsko hodlá investovat do výzkumu v celkem 25 různých oblastech, mezi něž patří namátkou i zalesňování nebo recyklace průmyslového odpadu, uvedl letos v létě deník Nikkei Asian Review. Jakmile budou předloženy kompletně všechny návrhy, japonská vláda rozhodne, podle jakého klíče vyčleněnou částku rozdělí.

Jisté je, že se tyto kroky nezačnou odehrávat v nejbližších měsících, ale půjde o záležitost na řadu let. Jednotlivé projekty by měly být dokončeny v období 2035 až 2060.

Hibernace jako zbraň v boji proti rakovině

Pokud vše půjde dobře, japonští kyborgové by mohli spatřit světlo světa už za třicet let, tedy v roce 2050. Do téhož roku by měla být zavedena i umělá hibernace, o níž se předpokládá, že lidstvu mimo jiné pomůže dosahovat mnohem vyššího věku.

Umělá inteligence v armádě i do boje

Umělá inteligence a technologie dobývají ale již nyní různé oblasti lidské činnosti. Armádu pochopitelně nevyjímaje.

Není už tajemstvím, že v některých armádách světa budou stále častěji bojovat roboti či dokonce humanoidi – to vše už sem tam na veřejnost proniká. Nedávno upoutala pozornost také zbraň, která by měla umět zabíjet pouze lidi s přesně charakterizovanou DNA. Mělo by se jednat o biologickou zbraň, cílená by byla podle DNA příštích stanovených obětí.

Roboti podobní ptákům, hmyzu či hadům

Letos v květnu také zveřejnila jihokorejská Defence Acquisition Programme Administration (DAPA) dokument, z něhož vyplývá, že do roku 2024 začlení do armádních operací takzvaná biomimetická zařízení. Jedná se o roboty inspirované například ptáky, hmyzem či hady, kteří budou pomáhat vojákům v jejich misích.

Je to zpráva, která může oslnit milovníky pokroku a nejmodernějších technologií, avšak neohromuje každého. Naopak – vyvolává též řadu obav. Kritici varují, že každé rozhodnutí tohoto typu přibližuje lidstvo o další krok k budoucnosti, v níž se budou po bojištích pohybovat roboti připomínající filmové Terminátory. Umělí roboti, kteří budou rozhodovat jen na základě svých měřítek o tom, koho zlikvidovat a koho ušetřit. Čtěte také: Přijde den, kdy stroje předstihnou lidskost? Riziko, před kterým varoval už Einstein.

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu