Díky reproduktoru a čtyřem mikrofonům získají drony schopnosti netopýrů
Mireille Boutin a Gregor Kemper, profesoři algoritmické algebry na katedře matematiky na Technické univerzitě v Mnichově, pracovali na konstrukci stěnové konfigurace místností pomocí ozvěn zachycených mikrofony na dronu.
Když mikrofon uslyší ozvěnu, zaznamená se časový rozdíl mezi okamžikem, kdy byl zvuk vytvořen, a okamžikem, kdy byl slyšet. Tento časový rozdíl ukazuje vzdálenost, kterou zvuk urazil po odrazu od zdi.
Úkolem je určit, která vzdálenost odpovídá které zdi, což je proces zvaný echosorting. Přesné třídění ozvěn zajišťuje, že všechny stěny, které byly tímto způsobem "zachyceny", jsou skutečně tam, kde mají být.
Tento výzkum přímo souvisí se dvěma vzájemně se doplňujícími problémy v oblasti inženýrství, kterými jsou lokalizace (určení aktuálního místa v prostředí) a mapování (určování terénu daného prostředí).
Výzkum provedený vědci dokazuje, že je možné určit "terén" zkušební místnosti nastavením čtyř mikrofonů a jednoho reproduktoru, který vysílá signál. Dalším krokem pak bude výzkum situací, jako je například stav, kdy je pohyb dronu omezen nebo když dron zaznamenává ozvěny po sobě jdoucích zvuků během svého letu.
V praxi by se tento echolokační výzkum ale mohl aplikovat i mnoha dalšími způsoby. Takové echolokační zařízení by mohl využívat nejen sám člověk, ale dalo by se využít i v automobilovém průmyslu, a užitečné by mohlo být dokonce i pod vodou. Například u aut by vyšší vstup signálu zvýšil pravděpodobnost, že nežádoucí objekty budou detekovány přesněji a rychleji.
Lze ale předpokládat, že prvním odvětvím, které rádo nové echolokační schopnosti létajících dronů využije, bude vojenský průmysl. Dále čtěte: Americká armáda chce pro vojáky létající taxíky.