Čína využila současné epidemie koronaviru. Vyvinula technologii, která rozpozná obličej i s rouškou
Těžko si sice představit, že se Číně podařilo tak náročnou technologii vyvinout během několika týdnů, protože nákaza koronavirem se v Číně objevila oficiálně až v prvních týdnech tohoto roku. Čína přesto tvrdí, že tomu tak je.
Navíc argumentuje právě koronavirem. V době epidemie totiž roušku nosí na obličeji prakticky každý a vláda tím ospravedlňuje tuto za hranu jdoucí technologii tvrzením, že tak lépe může kontrolovat dodržování karantény.
Fakt, že Čína používá jedny z nejsofistikovanějších systémů elektronického dohledu na světě, včetně rozpoznávání obličeje, je dobře známý. Ale s maskami na obličeji se lidé kontrolují těžko.
Pekingská technologická firma uvedla, že nyní dokáže lidi úspěšně rozpoznat, i když nosí masky.
Systém za pár týdnů?
Pekingská firma uvedla, že tým 20 zaměstnanců použil základní technologii vyvinutou za posledních 10 let, ukázkovou databázi asi 6 milionů nemaskovaných tváří a mnohem menší databázi maskovaných tváří, aby vyvinul novou technologii, která děsí svět.
Tým údajně začal pracovat na systému v lednu a s hotovou technologií přišel po pouhém měsíci. I to se zdá být celkem neuvěřitelné. Pravděpodobnější bude, že Čína takovou technologii chtěla kvůli nepokojům v Hongkongu, kde protestující chránili svoji identitu právě maskami na obličeji.
Technologie dokonce umí dva typy rozpoznávání. Jeden provádí jednokanálové rozpoznávání, které se nejlépe používá například u vstupů do kancelářských budov. Druhý, výkonnější typ systému, je vícekanálový systém rozpoznávání, který používá více sledovacích kamer. Může tak identifikovat každého v davu až 30 lidí během několika vteřin.
Při nošení masky údajně může míra rozpoznávání dosáhnout až 95 procent, zatímco u lidí bez masky je úspěšnost asi 99,5 procenta. A to je smutná zpráva pro lidská práva i jejich soukromí. Dále čtěte: Google varuje majitele telefonů Huawei před stahováním jeho aplikací.