V Tokiu vyroste mrakodrap ze dřeva. Bude nejvyšší na světě

 Technologie 
16. února 2018 09:26 / Lukáš Bauer
  1
📷
5 fotografií v galerii
Dřevěná stavba mrakodrapu výrazně snižuje emise Internet
V japonské metropoli vyroste nejvyší dřevěný mrakodrap na světě. Budova vyrobená převážně ze dřeva bude sahat až do neuvěřitelné výšky 350 metrů a bude tak zároveň nejvyšší budovou v Japonsku.

Obří budova, která vyroste v centru Tokia, bude se svými 350 metry na výšku nejvyšší budovou ze dřeva na světě a zároveň nejvyšší budovou v Japonsku. Nejvyšší dřevěná budova současnosti Brock Commons Tallwood House se nachází v americkém Vancouveru a má pouze 55 metrů na výšku.

Za projektem výškové budovy s názvem W350 stojí architektonická firma Nikken Sikkei. Projektanti navrhli mrakodrap tak, aby 90 procent jeho konstrukčních materiálů tvořilo pouze dřevo. Na nezbytné nosné prvky pak bude použita ocel.

Celý komplex bude obsahovat kanceláře, hotel, řadu obchodů a také bytové jednotky. Třešničkou na dortu pak bude zahrada na střeše, přičemž celá budova bude protkána zelení a bude umožňovat výrazný prostup přírodního světla.

Kromě kanceláří, hotelu, obchodů a obytných jednotek bude dokončená věž vybavena zahradní střechou, balkony pokrytými zelení, vodními prvky a velkými vnitřními otevřenými prostory naplněnými přirozeným světlem.

Podobný projekt 24 podlažní budov HoHo bude postaven také ve Vídni. Budova bude ze 76 procent tvořena dřevem což podle architektů ušetří obrovské množství emisí škodlivých plynů, které by byly vyprodukovány na konvenční materiály a výstavbu budovy.

Stále rostoucí počet architektonických firem po celém světě se obrací na dřevo jako na primární stavební materiál, i když jen málo z nich má podobné ambice jako projektanti W350.

Před zahájením výstavby projektu W350 musí společnost Sumitomo Forestry, která bude samotnou stavbu provádět, nejprve projít přísnými japonskými protipožárními předpisy. Po válce byla v japonských městech výstavba ze dřeva zakázána kvůli snadnému hoření, ale v poslední době japonské úřady omezení uvolňují.

V oblasti stavebnictví přichází stále nové a nové inovace. Nové technologie umožňují realizovat dříve nemožné projekty zajímavých tvarů a řešení. Existují ale i mnohem jednodušší technologie, které mohou znamenat doslova průlom v určitých oblastech. Jednou z nich je například svítící cement, který může bez nutnosti napájení osvětlovat cesty (Čtěte: Inženýři vytvořili nový stavební materiál. Svítící cement pro osvětlení cest a dálnic).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet