Ruské námořnictvo dostane hypersonické střely. Budou osmkrát rychlejší než zvuk

 Vojenství 
15. února 2018 15:20 / Lukáš Bauer
  10
📷
1 fotografie v galerii
Nové zbraňové systémy dosáhnou až osmkrát rychlosti zvuku Internet
Rusko je jednou z vedoucích zemí v oblasti vývoje hypersonických střel. Devastující zbraň by měla zasáhnout svůj cíl rychlostí až mach 8. Jako první ji do výzbroje dostane ruské námořnictvo.

Rusko v poslední době výrazně modernizuje své zbraňové systémy a jednou z nejcitlivější oblastí jsou právě hypersonické zbraně. USA, Rusko a také Čína již léta pracují na jejich vývoji a jsou v tomto směru nejdále. Tato zbraň má totiž výrazný zastrašující efekt, odborníci ale hypersonické zbraně podobně jako ty atomové kritizují.

První hypersonická zbraň „Zirkon“ byla poprvé v Rusku představena v roce 2012 a v loňském roce byla úspěšně dokončena řada zkoušek. Očekává se, že první verze Tsirkonu dokáže zasáhnout svůj cíl do vzdálenosti až 500 kilometrů rychlostí až 2,5 kilometru za vteřinu. Druhá generace této rakety by dokonce měla dosáhnout rychlosti 3,5 km/s.

Ruské ministerstvo obrany ještě nezveřejnilo, které lodě budou novými zbraňovými systémy vybaveny. Odborníci ale předpokládají, pro tyto účely budou nejspíše modernizovány nejprve těžké raketové křižníky, jako je vlajková loď ruského námořnictva Petr Veliký.

Doposud žádná země ve výzbroji hypersonické zbraně nemá, a proto bude Zirkon pravděpodobně první aktivní hypersonickou zbraní vůbec. Po námořnictvu by měly následovat také raketové systémy S-500.

Moskva totiž již delší dobu pracuje na začlenění zbraňových systémů do svých obranných protivzdušných jednotek. Základem ruské raketové a letecké obrany jsou právě systémy S-500. Nedávno Rusové přesunuli tyto systémy na Dálný východ (Čtěte: Rusové přesunuli protiraketovou obranu. Co se to na Dálném východě chystá?).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod